Napisal/-a muha » 11 jul 2007, 15:36
Zelo radi imamo doma pridelan paradižnik, zato me je močno užalostilo, da je zadnja leta postal tako občutljiv na bolezni. Nekaj let sem še vztrajala pri klasiki, prva leta mi je propadalo le volovsko srce, kasneje še pelati. Naj pripomnim, da vse sadike vzgojim sama. Tiste, ki jih kupite so morda (samo domnevam) že delno zaščitene v rastlinjakih.
Potem sem eno gredico pokrila, druge ne. Rezultate triletnih poskusov bi strnila nekako takole:
- Pokrivanje paradižnika: na vsak način da, ampak zračno. Nikar neprodušno pokriti vseh 4 stranic, to je slabše, kot nič, ker je potem pod pokrivalom hitro preveč vlage in vročina, kadar sije sonce. Če že, potem morajo biti vsaj okenca za zračenje tik pod streho. Najbolje se mi obnese spredaj in zadaj odprt tunel, postavljen v smeri sever-jug, skozenj stalno malce pihlja, ob spomladnem in jesenskem mrazu pa vhod in izhod od tal navzgor do ¾ zastrem s kopreno.
- Svoje prispeva tudi vreme. Lanske padavine so večinoma padale ob vročih popoldnevih na segrete rastline, v takem primeru jih streha ščiti stoodstotno.
Letos so pa dolga obdobja vlažnega in hladnega vremena, ki se zaleze tudi v tunele. Ko posije sonce je v nezračenem tunelu naenkrat vroče in soparno in idealno za razvoj škodljivih klic.
Tudi letos je razlika med pokritimi in odkritimi v korist prvih, čeprav sem tudi v tunelu morala obtrgati kar nekaj spodnjih listov pri pelatih ob tem, da jih zalivam izključno z deževnico in izključno po zemlji.
Soseda ima nekaj mojih sadik in nekaj iz vrtnarije – nepokrite . Opazno bolj odporne so tiste iz vrtnarije, zato domnevam, da tam že opravijo prvo škropljenje pred prodajo. Je pa tudi res, da so ene vrste dosti bolj občutljive od drugih.
V želji, da bi vsi skupaj dobili čimveč podatkov me prosim popravite ali dopolnite, kakršne so že vaše izkušnje.
Lp