Fenestraria rophalophylla (podvrsta ssp. aurantiaca) živi kamenčki Ljubljana marec 1990
Okno. Fenestram, Fenster, finestra, fenetre, fenestro
Domovina te zanimive rastline iz rodu živih kamenčkov je Namibia in Namaqualand. Cvetovi se odpirajo v popoldanskem času, cvete pa nekaj dni. Vegetacijsko obdobje je v poletnih mesecih, zlasti avgusta in septembra.V najbolj vročih dnevih zjutraj samo pršimo, saj se takrat rast začasno ustavi in prevlažen substrat povzroči gnitje korenin. Pozimi, pri sobni temperaturi zahteva občasno zalivanje v podstavek. Pri nizkih zimskih temperaturah v stekleniku brez vode preživi 6 mesecev. Prav tako je potrebno paziti na količino vlage pri spomladanskem zalivanju, saj nizke nočne temperature tudi lahko povzročijo gnitje korenin in propad rastline.
Listi so podolgovati in v puščavi popolnoma pogreznjeni v pesek. Vidna so samo prosojna okenca na vrhu listov, (od tu ime fenestraria) katera omogočajo prehod svetlobe, ki jo rastlina potrebuje za fotosintezo.
Pravilna mešanica substrata omogoča hitro izsušitev po zalivanju, zato uporabite krtinko, kremenčev pesek in malo humusa. Preveč vode povzroči pokanje listov in takrat prenehajte z zalivanjem sicer bo rastlina propadla. Ne uporabljajte večjih posod, saj najbolje rastejo v malih lončkih, presajanje v sveži substrat pa priporočamo vsakih nekaj let. Isto velja tudi za druge žive kamenčke.
Če se boste držali teh preprostih navodil vam bodo kamenčki lepo uspevali.
Razmnožujemo jih s semeni ali delitvijo rastline.
Njihova sorodnica Frithia pulchra pa ima čudovite purpurno rdeče cvetove.