Napisal/-a labia » 30 jan 2009, 11:29
osvetljevanje z umetno svetlobo je dokaj dobro raziskano in v zadnjem času se res uporablja osvetljevanje tudi z LED diodami (paneli), vendar pa je pri tem treba vedeti nekaj pomembnih dejstev.
človeškim očem vidna svetloba je v intervalu med infra rdečo(rdečo) in ultra vijolično (modro). nekatere žuželke vidijo bistveno več (širše, večji del spektra oziroma frekvence ali valovne dolžine svetlobe).
za rastline, so s poskusi ugotovili, je pomembno zgolj nekaj frekvenc (barve ali valovne dolžine) svetlobe in njihov vpliv je različen.
pomembno je vedeti, da sonce oddaja celoten spekter, žarnica oddaja skoraj po celotnem nam vidnem spektru, vendar različno močno (opazen padec jakosti proti rdeči in proti modri), led dioda (panel) pa oddaja izredno ozek del spektra oziroma samo eno frekvenco oziroma valovno dolžino.
na grobo bi lahko rekli, da seva na eni tisočinki nam vidnega spektra.
in tu pridejo važni deli ugotovitev, katere led diode uporabiti (katere barve oziroma frekvence oziroma valovne dolžine - kar je v bistvu ista zadeva povedana z različnimi besedami)
1. za rast rastline je pomembna modra svetloba, 6400 stopinj kelvina oziroma valovne dolžine 465 nanometra
2. za cvetenje in plod je pomembna rdeča svetloba, 2700 stopinj kelvina oziroma valovne dolžine 650 nanometra
3. za proizvodnjo klorofila je pomembnih več frekvenc: 430,662 in nekaj manj 453 in 642 nanometra
4. za trigger oziroma sprožitev pa 735 nanometra
najpomembnejši sta prvi dve svetlobi: torej modra in rdeča, še posebno če jih uporabljamo kot dodatno osvetlitev poleg dnevne svetlobe.
poleg tega je pomembno vedeti, da je na rastlino potrebno vsaj 100 led diod, da bi bil efekt uporaben.
važno je tudi vedeti, da ne smemo gledati direktno v te panele, ker poškodujejo vid, kot tudi gledanje v žarnico ali sonce.
več se najde na internetu, komur se da brskati.
lp labia