midwife je napisal/-a:Pozdravljeni!
Rada bi vas vprašala, če lahko mleti Dolomit uporabim skupaj z gnojenjem? Grede za paradižnik namreč še nisem preštihala, to bom storila tik pred zdajci z dobro uležanim gnojem. Ker vrta nismo apnili že zelo dolgo bi uporabila ta Dolomit, če je možno?
Morda veste, če bi bil apnenčev pesek iz kamnoloma enako učinkovit, imamo ga tako rekoč za hišo.
Lepa hvala!
Pozdravljena!
Načeloma apnenje in gnojenje izvajamo ločeno (to lahko potrdijo tudi ostali, posebej tisti z dolgoletnimi vrtnimi izkušnjami). Če gnojimo jeseni, apnimo spomladi ali obratno. Jaz mletega dolomita ne uporabljam zaradi razkisanja tal, potrosim ga izključno v sadilne jamice paradižnika in paprik, s tem se mareč izognem nadležni ovršni gnilobi, ki se pojavlja predvsem v sušnih letih.
Dodatna prednost mletega dolomita pa je, da poleg kalcijevega karbonata vsebuje še magnezijev karbonat, ki bistveno vpliva na okus paradižnika.
Torej v tvoji situaciji ne vem točno, kaj bi svetovala. Je sploh potrebno apniti? To, da doma niste apnili že nekaj let, naj ne bo merilo, raje se ravnajte po kakih drugih pokazateljih kislih tal (če je prisoten mah, kateri pleveli uspevajo), najbolj idealno pa bi bilo, če bi izmerili pH zemlje, da ne bi apnili na pamet.
Paradižnikom seveda apnenec iz kamnoloma ne bi škodil, kvečjemu koristil, vendar jaz še vedno vidim prednost v dolomitu. Tega raje uporabi na jesen za celoten vrt (strošek nakupa dolomita bi bil morda prevelik, če imaš velik vrt in bi želela apniti celoten vrt), če se bo pokazala potreba za to.
Upam, da bo še kdo kaj dodal iz svojih izkušenj...