Napisal/-a dusanh » 05 dec 2018, 11:04
Zalivanje rastlin vlažnih in polvlažnih območij (higrofiti)
Zelene in cvetoče rastline subtropskega, mediteranskega ter kontinentalnega območja
Sem spada večina sobnih in balkonskih rastlin ter posodovke.
Rastline so živa bitja, ki lahko same proizvajajo hrano. Klorofilna zrnca, s pomočjo sončne energije in svetlobe, iz ogljikovega dioksida v zraku in vode v zemlji, proizvajajo sladkor, škrob ter kisik.Ta proces se imenuje asimilacija ali fotosinteza ter je nujno potreben za obstoj življenja na zemlji. Zeleno barvilo v listih vsrka svetlobno energijo in ogljikov dioksid iz zraka. S pomočjo vode, ki jo korenine srkajo iz zemlje, nastane kisik, škrob in sladkor.
Iz zgoraj navedenih območij je v bistvu največ rastlin, ki jih vzgajamo doma, v pisarniških prostorih, na okenskih policah, balkonih ter domačem vrtu. Za uspešno rast potrebujejo od 40-70% zračne vlažnosti.
Pozimi jih zalivamo manj, ker je proces asimilacije, zaradi pomanjkanja svetlobe, zmanjšan na minimum.Večino lončnic ne zalijemo tako dolgo, da je zemlja le še malo vlažna in takrat previdno dodamo malo vode, najbolje v podstavek. Morajo biti tudi na zmerni temperaturi v najbolj hladnem prostoru v stanovanju, na hladnem balkonu, na hodniku. Idealna temperatura pri zimskem delnem počitku naj bi bila med 16 do največ 18 stopinj C.
V normalno toplem stanovanju, pri temperaturi 22 do 24 stopinj C, se zemlja hitreje suši, opomnik Plantray bo zaznal, da je zemlje suha in vas opozoril, da je potrebno rastlino zaliti. Neprestana vlažnost zemlje,previsoka temperatura, povzroči prisiljeno rast, ker pa ni zadosti svetlobe za asimilacijo, se steblo hitro podaljšuje, novi listi so svetlozeleno obarvani, rastlina » podivja«
Seveda so tudi vrste rastlin, ki tudi pozimi zahtevajo stalno vlažno zemljo (Azalea, Acorus, Cyperus). Te rastline lahko tudi pršimo s mlačno vodo.Sobna temperatura naj bi nihala med 20 in 24 stopinj C. odvisno od vrste lončnic. Če je le mogoče zalivamo z deževnico ali mehko vodo, ki naj bo postana in segreta na sobno temperaturo. Trda voda vsebuje klor, apnenčaste in magnezijeve soli, ki povzročajo bazičnost zemlje kar škoduje rastlini.Večina rastlin ima namreč raje kislo mešanico zemlje.Voda iz vodovoda je uporabna, če imamo montiran mehčalec za vodo. Če tega nimamo, v večji posodi pustimo vodo čez noč, da se apnenec obori na dno posode. Zgornji, čisti del vode uporabimo za zalivanje.
Tukaj pride v poštev uporaba opomnika Planraya. Torej, vedeti morate za katere rastline boste uporabljali opomnik.
Spomladi listnate rastline začnemo močneje zalivati, saj se pospeši proces asimilacije.
Skozi listno povrhnjico izhlapeva vedno več vode, to pa povzroči močnejše vsrkavanje korenin, obenem tudi hitra rast novih mikrokapilar. V aprilu že lahko dodajamo hranila, seveda v zmanjšanem obsegu. Ob močnem soncu rastline tudi pršimo in to v dopoldanskem času, da ne pride do nepotrebnih ožigov. Pri uporabi okrasnih loncev, moramo paziti, da voda ne ostaja na dnu dalj časa, ker lahko povzroči gnitje korenin.
Menim tudi, da so opomniki za rastline nizkega cenovnega razreda predragi in jih ni smiselno uporabljati.
lep pozdrav