POMLAD SE PRIBLIŽUJE.
Bodite pozorni na svoje sobne lončnice ter jih preglejte vsaj dvakrat tedensko.
Rumenenje in rjavenje listov ( Dracaena, Beaucarnea, Spathiphyllum, ter ostalih ozkolistnih in širokolistnih rastlin) se spomladi začne pojavljati zaradi spodaj navedenih vzrokov:
- Zalivanje s fluorirano mestno vodo povzroča počasno rjavenje listov od zgoraj navzdol. Fluor in druge kemikalije povzročajo rumenenje listov, zato se za zalivanje zmeraj priporoča deževnica.
- Rastlinski škodljivci – rdeči pajek in druge pršice, voskasti kapar itd.
- preveč vodi dodanega gnojila, zlasti v zimskem času, ko rastline ne rastejo.
- Preveč vode, ki vodi do gnitja korenin, ki se po kambiju širi navzgor po steblu in preide v liste.
- Premalo vode in posledično sušenje listov
- Plesen, bakterijska pegavost in glivične bolezni.
- Premalo hranilnih snovi magnezija, kalcija, železa itd
-Slabo kroženje zraka in premalo zračne vlažnosti
- Kemične opekline kot posledica škropljenja z zaščitnimi sredstvi
- Preveč neposredne sončne svetlobe.
- Premalo svetlobe
- Prepih in vdor hladnega zraka
-Pretopli prostori in presuh zrak.
- Nepravilna PH vrednost substrata
Nekatere rastline potrebujejo bolj alkalno ali neutralno zemljo, kaktusi, sukulente živi kamenčki pa bolj kisli substrat.
Zemljo lahko testiramo s kisom in sodo bikarbono.
V kozarec dajte malo zemlje ter nalijte 1/2 dcl kisa. Če se bo substrat začel peniti, pomeni, da je preveč alkalen in je PH nad 7.
Če ni prišlo do reakcije v drugi kozarec na zemljo nalijte malo vode in sodo bokarbono. Če se zemlja začne peniti pomeni, da je zemlja prekisla in da je PH vrednost pod 7.
Komaj opazno dvigovanje mehurčkov in rahlo penjenje, pomeni, da je kislost ustrezna.
Lahko pa kupite lakmusove papirčke ter z njimi preverite kislost ali bazičnost zemlje.
Sodo bikarbono lahko uporabite tudi kot razpršilo za uničevanje skodljivcev. V kozarec nalijete 2/3 vode, žličko sode bikarbone ter 1/3 olja. Vse skupaj dobro premešate, vlijete v razpršilnik ter popršite okužene rastline. Ta raztopina pomaga tudi proti glivičnim boleznim. Ta način priporočam v zimskem obdobju v stanovanju, da vam ni potrebno uporabljati kemijskih sredstev.
Za rastline okoli hiše ter zelenjavni vrt lahko uporabite mešanico v 5 litrih vode raztopljeno žlico sode bikarbone in žlico jedilnega olja. Ko opazite žuželke škropite na vsakih 3 dni dokler ne izginejo.
Množičen napad in vdor mravelj v stanovanje lahko prepreči mešanica sode bikarbone in sladkorja v prahu, ki jo potresete na škodljivce, ko jih opazite. Lahko pa tej mešanici dodamo še malo vode in kisa in potrosimo na prostor kjer se je začela invazija mravelj.