navadni kosmatinec

Zdravilne rastline namenjene zdravju.
Aloe arborescens (Aloja vera), kamilica, trpotec, ognjič, ameriški slamnik, ....

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

navadni kosmatinec

OdgovorNapisal/-a mirjam » 29 nov 2004, 15:29

Zanima me kakšna rastlina je navadni kosmatinec, ali raste pri nas, kdaj se jo nabira, kaj od rastline je uporabno in kako se uporablja ter v kateri knjigi se najde kaj o tej zdravilni rastlini (v 3 knjigah ni omenjene te rastline).
mirjam
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 21 jan 2004, 15:29

OdgovorNapisal/-a Jure » 29 nov 2004, 19:36

Po suhih gričih in holmih, zlasti na inače nerodovitni zemlji, raste lepa pomladanska rastlina, velikonočnica… Zunaj rjavkasa korenika se spušča navadno naravnost v tla… Pokrita je s temnimi ostanki prejšnjih listov in ima na koncu trdne luskaste lističe, ki dajejo popek letošnjih poganjkov. Spomladi odstopijo dlakave luskice, in izmed njih se vzdiguje istotako kosmato steblo, čegar konec je lepo v popek zavit in varuje cvet mraza, ki tako zgodaj še večkrat potegne. Ta popek sestavljajo trije krovni listi, ktere nahajamo pozneje pod cvetom… Lepi cvet ima 6 čašnih listov, ki stojijo v dveh krogih in napravljajo razširjeni zvon. Zunaj so povsod jednakomerno kosmati in imajo spredi v čopič zavite dlačice…
Velikonočnica postane človeku lahko prav nevarna in mu more vzeti celo življenje. Ako si s presno rastlino močno drgnemo kožo, vname se, in napravijo se na njej mehurčki in pripoveduje se celo, da je na tak način nastal prisad…
Velikonočnico rabijo tudi v zdravilstvu. Kakor so pokazale poskušnje, deluje dobro na krvni obtok in na živce, ali samo tedaj, ko je prišlo zdravilo iz zdravnikove roke. Ako ga je preveč prišlo v želodec, bati se je najhujšega. Človeka začne nekaj na želodec pritiskati, sili ga na bljuvanje, in bruhati jame, da je groza. Zdaj pritisne še driska, ki ga jako oslabi… Dostikrat lomi bolnika krč in primejo ga božjastni napadi, kterih ga reši včasi sama smrt.
Velikonočnici je zelo podoben travniški kosmatinec ali travnica ter gorski kosmativec… V svojih lastnostih se popolnoma ujemata z velikonočnico…
Ali vendar se je že zgodilo, da je živinče s travo pomulilo tudi mlada stebla velikonočnice. Takemu živinčetu se šibijo noge, trese se po vsem životu, in njegovi odpadki so krvavi; v nekaj dneh pogine v strašnih mukah. Kjer se nahaja velikonočnica po suhih pašnikih, ima jo gospodar v svojih rokah. Izruje naj jo, predno je dozorelo seme.
(Martin Cilenšek: Naše škodljive rastline v podobi in besedi, Družba sv. Mohorja v Celovcu, 1892)

Nazadnje sem navadni kosmatinec videl rasti na Polhograjski Grmadi, raste pa od tam nenako pa proti kočevskem koncu in tudi po obrobju panonskega sveta.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a anka » 29 nov 2004, 20:23

Ojla
Najbrž vsi poznamo našo zaščiteno velikonočnico, njeno edino nahajališče je na Boču.
Njej podoben gorski kosmatinec pa vsko leto občudujemna Gori nad Ajdovčšino. Lep je ko cveti in lep je skoraj celo poletje, ko nas razveseljuje s svojo srebrno lučko, ki jo ne rqazpiha veter takoj kot pri regratu.
Lat. Pulsatilla vulgaris se uporablja pri težavah povezanih s živčno napetostjo, menstrualnih težavah, nespečnosti, proti kožnim okužbam, vendar je pri uporabi ogromno omejitev (ne uporabljajte jih svežih) David Hoffmann - Zelišča Zal. MK
Mislim pa, da je prelep, da bi ga lahko odtrgali, da ne govorimo o velikonočnici
čao
anka
anka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 71
Pridružen: 06 apr 2004, 12:52
Kraj: Idrija


Vrni se na Zdravilne rastline za zdravje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

cron