Lahko se zgodi, da bo vrsta ježa Erinaceus europaeus (evropski jež) izumrla že do leta 2020. Zato moramo proti temu nekaj storiti, da ohranimo ta čudovita bitja. Da bodo preživeli, potrebujejo vašo pomoč!
Nekaj dejstev o ježih:
-ježi so sesalci, razširjeni po celotni Evropi
-njihov hrbet je prekrit z bodicami, trebuh z dlako
-zrastejo od20-35 cm in tehtajo od 500g do 1500g (največ teže pridobijo jeseni, ko se pripravljajo na hibernacijo-''zimsko spanje'')
-živijo v gozdovih, na obrobju gozdov, v grmičevju, v parkih, na vrtovih,…
-pretežno se prehranjujejo z žuželkami, polži, deževniki,…
-so nočne živali-podnevi spijo, aktivni so ponoči (najbolj so aktivni po močnem dežju, saj takrat najdejo največ hrane)
-ježi svoja gnezda zgradijo poleti, nato jih pred zimo še dogradijo, da so tako pripravljeni na hibernacijo (poleti, ko je toplo velikokrat počivajo v visoki travi!)
-pozimi gredo ježi zato, da preživijo zimo v hibernacijo (vendar največ ježev pogine ravno v tem času, saj pred hibernacijo ne pridobijo dovolj telesne teže in s tem zalog in zato zaradi izčrpanosti, lakote umrejo)
NEVARNOSTI:
1)KRESOVI, ŽGANJE KUPOV LISTJA,…
Prvi maj in ostali prazniki, ko je v navadi, da se kurijo kresovi je zelo nevaren čas za ježe. Kajti ti kupi vejevja in podobnih materialov nudijo ježem odlično zatočišče,so pravzaprav kot ''hotel za ježe''. Vendar,ko ljudje prižgejo kresove s tem hkrati zažgejo tudi mnogo ježkov.
REŠITEV: preden prižgete kres, kup listja,…preglejte, da se v njem ne skriva kakšen jež. Če se ga odnesite na varno in šele nato prižgite!
2)KOSILNICE, KOSILNICE Z NITKO
S tem, ko kosite visoko travo ob grmičevju (kjer po navadi čez dan počivajo in spijo ježi) jih lahko z noži kosilnic hudo poškodujete oziroma ubijete. Kajti ježki so v tem grmičevju in visoki travi dobro skriti, zato jih na prvi pogled ne vidimo.
REŠITEV: preden začnete kositi z nogo,roko ali kako drugače preverite takšna skrita mesta,da se kje slučajno ne skriva jež!
3) AVTOMOBILI
Veliko nevarnost za ježe predstavljajo vozniki avtomobilov. Ježi se premikajo relativno počasi in ko zagledajo avtomobil, se v obrambi zvijejo v klobčič ali pa so prepočasni in tako jih mnogo pogine.
REŠITEV: vozniki avtomobilov, bodite bolj pazljivi in ko vozite glejte na cesto. Bodite obzirni, do naših majhnih bodičastih prijateljev in, če vam kateri prečka cesto mu zaustavite ali če imate možnost ustavite avto ter ježa odnesite čez cesto na varno.
4) STRUPI NA VRTU- POLŽOMOR
Mnogo ježkov se na tak način zastrupi in v mukah pogine. Zavedajte se, da je jež, če ga imate na vrtu vaš najboljši prijatelj. Kajti, če imate na vrtu ježa, bo on pojedel vse škodljivce (hrošče in polže). In zato vam ni treba uporabljati strupov in strupenih gnojil. Če pa jih že uporabljajte naj bodo le-ta vsaj nestrupena oz. naravna.
REŠITEV: ne uporabljajte strupov na vrtu in strupena gnojila zamenjajte za neškodljiva!
5) ODPADKI OB CESTI
Zaradi problemov z odvrženimi smetmni ob cestah, na travnikih, v gozdovih,…imajo probleme tudi ježki. Kajti že po naravi so zelo radovedni, ko pa jih premami vonj po kakšnih ostankih hrane ali čem podobnem si ne morejo pomagati. Velikokrat se z glavo zagozdijo v kakšen lonček od jogurta, sladoleda in v naravi nimajo nikogar, ki bi jim lahko pomagal to sneti zato mnogokrat zato poginejo (poginejo od lakote ali izčrpanosti, ker se zaradi te ovire ne morejo prosto gibati in iskati hrane).
REŠITEV: ne odlagajte smeti na mesta, ki niso temu namenjena! Če vidite, daje kdo drug odvrgel smeti jih poberite in odvrzite v koš!
6) KOMPOST
Mnogo ježkov najde svoje zatočišče v toplem kompostu na vrtu, velikokrat pa tudi samičke v kompostu skrivajo gnezda z mladički. V mnogo primerih, ko ljudje ne pogledajo preden začnejo prelagati kompost te ježke prebodejo z vilami in jih na tak način močno poškodujejo ali ubijejo.
REŠITEV: Preden začnete prelagati kompost, preglejte da se v njem ne skriva kak jež, če ga najdete ga odnesite na varno in nato nadaljujte z delom.
KAJ LAHKO STORITE, DA POMAGATE JEŽKOM?
Upoštevajte vse zgoraj naštete nevarnosti in jih poskušajte preprečiti.
* Če najdete ježa podnevi je po vsej verjetnosti z njim nekaj narobe, kajti ježi so nočne živali. Obstaja velika možnost, da je tak jež bolan, ranjen, dehidriran,sestradan, zastrupljen,slep, ima zlomljene kosti ali krvavi. V vseh naštetih primerih ga nujno odnesite do veterinarja, ki mu bo znal najbolje pomagati!
* Vašo pomoč potrebujejo tudi majhni ježki, ki odtavajo iz gnezda ali jim mamo povozi avto, saj takšni ježki še ne znajo sami poskrbeti zase in brez vaše pomoči poginejo. Zavijte ga v brisačo ter odnesite do veterinarja! Med majhne ježke se uvrščajo tisti, ki imajo jeseni še manj kot 600g- zanje je potrebno poskrbeti!
Torej,če najdete poškodovanega ali majhnega ježka, ga zavijte v brisačo in dajte v kartonasto škatlo, ter odnesite do veterinarja (ali vsaj pokličite veterinarja),ki mu bo znal pomagati oziroma vam dal napotke kako mu lahko pomagate sami.
*Ježem lahko na vašem vrtu nastavljate hrano. Vendar POZOR:
JEŽI NE SMEJO JESTI MLEKA IN KRUHA! Kajti, ne prenašajo laktoze in zaradi mleka dobijo tako močno drisko, da v naravi posledično zaradi dehidracije poginejo v nekaj dneh!
Nastavljate jim lahko mačje konzerve ali suhe mačje brikete ter zraven OBVEZNO posodico z vodo! Kupite lahko tudi posebno hrano za ježe (Vitakraft-Igelfutter). S tem, ko ježke dohranjujete jim delate zelo veliko uslugo, saj v naravi zaradi vedno bolj izginjajočega njihovega prvobitnega okolja ne najdejo dovolj hrane (sploh pa ne jeseni in zato jih pozimi med hibernacijo velika večina pogine).
Posodice s hrano nastavite v bližini grmičevja ali žive meje. Če pa želite preprečiti, da bi na tak način hranili sosedove mačke in zares želite pomagati ježkom, lahko za vaš vrt oziroma parcelo izdelate krmilnico za ježke-lesena škatla s pokrovom in z vhodom velikim približno 10 cm.
Za več informacij o ježkih poglejte spletno stran:
http://www.thehedgehog.co.uk/index.htm