Napisal/-a alpigena » 16 dec 2007, 13:34
Črni teloh (Helleborus niger)
Botaniki ga uvrščajo v družino zlatičevke (Ranunculaceae). Spada tudi med zimzelene trajnice. Najpogostejše ime je samo teloh. V okolici Loškega Potoka ga imenujejo kurji slep, ker so včasih menili, da so kure oslepele, če so ga jedle. V literaturi pa obstaja še zelo veliko imen:črnoglavec, glavobolka, dragonja, taloh, kihavka, klapača, kober, kukurek, talog, kukurjek, kurica kurice, kurjanica, kurja smrt, kurjica, kurji slep, maslak, pastorka, petkož, petrak, pitkoš, pitkošek, pitšek, sesamojda, slepica, smrtnica, sprež, sprž, talovje, talovnica, talovnik, telek, teloh, telovnek, tolač, topoglavka, trpoglavka, zavlačnik, zavlačni koren.
Korenika je močna in trajna. Je črne do rjave barve. Od tod tudi ime črni teloh.
Zdravilnost in strupenost
Telohi vsebujejo močne strupe (heleborin in heleborein), zato so tudi to vrsto v preteklosti uporabljali za pripravljanje strupenih napojev. Črni teloh je uporaben tudi v kmetijstvu, kot zdravilo za živino. Čeprav so vsi deli rastline strupeni, pridobivajo snov (drogo) le iz korenike.
Zdravilnost
V starih časih so z zvarkom korenike v vinu zdravili duševne bolezni.
Strupenost
Nekontrolirano uživanje korenike ali soka je zelo nevarno in povzroča najhujše zastrupitve.
Znamenja zastrupitve: omotica, šumenje v ušesih, razbijanje srca, počasen utrip, težko požiranje, driska, srce odpoveduje, smrt.
Pomoč:
Zastrupljenim ljudem in živalim dajemo snovi, ki povzročijo bruhanje, po bruhanju pa močan pelinov zavretek. Pomagamo jim tudi s kostnim ogljem in takoj pokličemo zdravnika.
Rastišče in nega
Telohi so sorazmerno nezahtevni glede rastišča. Najljubša so jim vlažna, vendar ne premokra tla, polna organske snovi. Uspevajo na soncu ali rahli senci. Za uspešno rast in cvetenje pa potrebujejo dovolj hranil.
Telohi se lepo podajo skupaj z zvončki (Galanthus), primulami (Primula) in pljučniki (Pulmonaria).
Telohe lahko razmnožimo z delitvijo ali semeni. Za delitev rastline boste potrebovali dvojne vile, saj so korenine navadno močno olesenele. Z vilamo razdelite rastlino na pol in če dobite kose z več kot 20 cm premera, lahko razdelite rastlino še enkrat. Nove rastline takoj posadite. Telohi H. foetidus, H. sternii in H. lividus ne prenašajo dobro delitve, zato je najbolje nove rastline vzgojiti iz semen.
Vzgoja iz semen
Križanci teloha so sorazmerno drage rastline, saj morajo gojitelji počakati vsaj tri leta, da izberejo rastline z najlepšimi barvami. Telohe pa lahko iz semen vzgojimo tudi sami. Z upoštevanjem naslednjih korakov si boste zagotovili večjo uspešnost pri vzgoji:
Semena poberite takoj, ko dozorijo - zrela semena so črna. Vsak dan preverite njihovo zrelost, saj se kaljivost s starostjo hitro izgublja.
Semenske glavice postavite v lonce in jih pustite, da sprostijo semena. Semena nato takoj posejte. Semena posejte na substrat, ki ga dodatno pokrijte s peskom ali vermikulitom (ne več kot 1 cm debeline). Lonce postavite na hladno mesto. Redno zalivajte. Substrat se ne sme izsušiti.
Kalice presadite v sadilne lončke, kakor hitro bodo prerastle prostor, ki jim je na voljo. Sredi ali konec pomladi lahko kalice prenesete v večje lončke (cca. 9 cm) in jih prenesete na prosto.
Bolezni in škodljivci
Telohi so navadno zelo zdrave rastline, vendar jih lahko občasno napadajo škodljivci ali povzročitelji bolezni. Med njimi je najpogostejša črna pegavost (Conithyrium hellebori). Kaže se kot črna ali temno rjava obarvanost delov listov. Obarvana področja se počasi večajo in povzročijo odpadanje listov. Uničijo lahko tudi cvetne popke in stebla. Črne pege pa lahko povzroči tudi virus, vendar so v tem primeru pege omejene na območje listnih žil.
ALPIGENA