Moderator: dusanh
FITOSANITARNA UPRAVA RS
SEKTOR ZA SORTE RASTLIN IN SEMENARSTVO
Einspielerjeva 6, SI-1000 Ljubljana, Slovenija
Telefon: 01 3094 379 Telefaks: 01 3094 335
e-pošta: furs.mkgp@gov.si
Številka: 092-1/2008/2
Datum: 9.1.2008
Spoštovani,
Fitosanitarna uprava RS (v nadaljevanju: Uprava) je dne 7.januarja 2007 po elektronski pošti prejela vprašanje glede naročanja semena iz tujine.
Iz vašega vprašanja smo razbrali, da se zanimate za uvoz semena okrasnih rastlin namenjenih za lastno uporabo, izvor izven EU (ZDA).
Pri uvozu semena je v okviru pristojnosti Uprave potrebno upoštevati določbe Zakona o semenskem materialu kmetijskih rastlin in Zakona o zdravstven varstvu rastlin ter njunih podzakonskih aktov.
Zakona o semenskem materialu kmetijskih rastlin:
Na podlagi druge alineje prvega odstavka 32. člena Zakona o semenskem materialu kmetijskih rastlin (ZSMKR-UPB1) (Uradni list RS, št. 25/05) uvoz semenskega materiala kmetijskih rastlin ni potrebno prijaviti fitosanitarnemu inšpektorju, če se uvaža semenski material v izvirnem pakiranju, namenjen za osebno uporabo in sicer do predpisane količine. Pravilnik o količinah semenskega materiala kmetijskih rastlin in obrazcu za dovolitev trženja oziroma za izdajo posebnega uvoznega dovoljena (Uradni list RS, št. 102/05) (v nadaljevanju: Pravilnik) v 7. členu določa, da vrste, ki niso navedene v prilogi 1 tega pravilnika so pa navedene v predpisih o trženju semena kmetijskih rastlin, se lahko uvozi za osebno uporabo, največ do količine, ki so za sorodne vrste oziroma vrste s podobno absolutno maso semena navedene v stolpcu 5 iz priloge 1.
Seme okrasnih rastlin za osebno uporabo je možno uvoziti ob upoštevanju količin in stolpca 5 Priloge 1 pravilnika, brez prijave fitosanitarnem inšpektorju.
Zakon o zdravstvenem varstvu rastlin (ZVR):
Pravilnik o ukrepih in postopkih za preprečevanje vnosa in širjenja škodljivih organizmov rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov ( Uradni list RS, 31/2004, 142/2004 in 66/2007) v Prilogi V B določa, da je seme določenih rastlin iz določenih držav ob uvozu potrebno prijaviti fitosanitarnemu inšpektorju in da mora pošiljko spremljati veljavno fitosanitarno spričevalo, ki ga izda država izvoznica. Na tem seznamu je med okrasnimi rastlinami le seme Capsicum spp. (paprika, feferoni), Helianthus annus L. (sončnica) in Lycopersicon lycopersicum (L.) Karsten ex Farw. (paradižnik). Če boste torej uvažali seme navedenih rastlin, morate poskrbeti za izpolnjevanje zgoraj navedenih zahtev. Možne so tudi izjeme od teh zahtev za majhno količino semena v izvirnem pakiranju v skupni teži do 0,5 kg, če izvira iz evropskih držav (nečlanic Evropske unije) in ni namenjeno nadaljnji prodaji.
Kar zadeva carinskih stroškov vam predlagamo, da se obrneta na Carinsko upravo RS.
tanja1 je napisal/-a:Pozdravljena zupka,
vprašala bi te, kako ti klijejo kaj ta semena iz Amerike. Tudi jaz sem nekoč naročila semena iz Amerike. Nič nisem rabila predlagati, saj so semena prišla v kuverti. Problem je bil samo, da ni nič vzklilo. Sumim, da se semena pri rentgenskem pregledu avionske pošte uničijo. Vse kar pa naročim iz Nemčije pa v dobro kali.
Ali ima kdo podobne izkušnje?
Lp
Ivčk je napisal/-a:Akasha, jaz s carino nisem imela težav, pa sem naročala pri Tomatogrowers.com, ki so uradna semenarska hiša. Je pa res, da carina pošiljko odpre in pregleda, če se jim zdi kaj sumljivega. Drugače gredo pa tako in tako vse pošiljke skozi rentgen, tam se vse vidi...
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov