"Plesen" mi izgleda kot odpadle srebrne dlačice spodnjega dela listne ploskve ... ko list odmre, se ponavadi takole zasvaljkajo.
Ste ga kaj presajal? Ima občutljivo in zelo dolgo vretenasto korenino - če se le-ta poškoduje, jo lahko kaj napade in rastlina se proti škodljivcu (po mojem ugibanju kar Phytophora cinamonni, ki je pogosto v prsti) bori z odvajanjem "gnoja" v liste (ki potem do ozdravitve rumenijo in odpadajo od spodaj navzgor). V veliko primerih taka "reorganizacija" avokada pomeni poškodbo korenin; listi drugače živijo po dve leti in dlje, po mojih izkušnjah celo na prepihu, če le ni okolje preveč sončno. ...še več, pri nas v severni sobi na občasnem prepihu reč vsake pol leta dela celo mlade veje in ni niti bila še nikdar obrezana.
Če ni bila presajana, je morda vzrok koreninskih tegob preveč poapnela prst (preslab odtok, prevelik odstotek prostih soli v prsti). V tem primeru jo dobro zalite s hladno destilirano vodo in pustite, da odteče, za bodoče kalčke avokadov pa pripravite malce trajnejšo drenažo - večji plastični lonec, dno katerega naj prekriva dva-tri centimetre velik kremenov prod, nato pa - izmenično - dvocentimetrske plasti peska in vrtne prsti nekje do polovice lonca; tja vsadite kaleče seme z mladim, a še neolistanim steblom (klični listi naj se ne poškodujejo, steblu mladike namreč nudijo pri dnu oporo, zato ni dobro, če prično gniti spričo poškodbe ali celo odpadejo), čez pa zasujte z zemljo za lončnice, a tako, da bo zelena konica porajajočega se stebla še gledala iz prsti, le-ta pa ne bo preveč steptana. V taki posodi, če je le primerne velikosti in njena drenaža ne vsebuje veliko apnenca, lahko rastlina uspeva po dve leti in več. No, potrebno je z vrha sproti dodajat svežo prst, saj jo reč "pije" ko žolna.
Po mojih izkušnjah reč prav udobno in skromno živi vse do takrat, ko se presadi.
Po travmatični izkušnji se potegne vase in pride znova nazaj, le bolj počasi in verjetno malo drugačna. Držim pesti. Sam sem jih skuril kar nekaj, predno mi je uspelo najt prave pogoje ...