Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...
Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji
Napisal/-a Sonči » 08 okt 2018, 23:08
Pozdravljeni!
Sem novi član vašega foruma in prav tako tudi nova ljubiteljica sobnih rastlin. Kupila sem prelepo Kalatejo pri kateri sem na spodnji strani listov opazila bele lise na teh lisah pa so črne pikice. Prebrala sem ogromno člankov o razno raznih škodljivcih ampak nekako nobena bolezen ni ustrezala opisu.
Prosim za pomoč in hvala vnaprej za vaše odgovore.
Lep pozdrav,
-
Sonči
- Uporabnik
-
- Prispevkov: 3
- Pridružen: 08 okt 2018, 22:48
Napisal/-a dusanh » 10 okt 2018, 17:49
Odnesite jo tja kjer ste jo kupili in naj vam povedo kaj narediti z njo, Rastlino je potrebno videti šele potem se lahko kaj ugotavlja.
lpHD
-
dusanh
- Moderator
-
- Prispevkov: 333
- Slike: 25
- Pridružen: 09 apr 2003, 15:20
- Kraj: Ljubljana
-
Napisal/-a Sonči » 16 okt 2018, 20:41
Pozdravljeni, hvala za vaš odgovor. Mogoče mi lahko podate samo še svoje mnenje kaj bi lahko bil vzrok za rumenenje in sčasoma tudi sušenje spodnjih manjših listov? Je to bolj stvar pretiranega ali preskopega zalivanja? Najlepša hvala za vaš odgovor. Lp
-
Sonči
- Uporabnik
-
- Prispevkov: 3
- Pridružen: 08 okt 2018, 22:48
Napisal/-a dusanh » 17 okt 2018, 07:49
Rumenenje in sušenje spodnjih listov. Vzroki so:
Preveč vlage in zalivanja, koreninski sistem začne gniti. Potegnite rastlino iz lonca in poglejte kaj se dogaja s koreninami.
Premalo vode, skopo zalivanje, posledično sušenje korenin in rumenenje listov
Neustrezni substrat v katerem je kalateja: ali preveč zakisana zemlja ali preveč alkalna. To bi morali vedeti v trgovini, koliko časa so prodajali rastlino.
Izčrpana zemlja, nima več hranilnih snovi. Vrtnarska osnova substrata kjer rastejo lončnice je šota. Rastlina se zaliva z hranili, dokler ne doseže ustrezno velikost in nato gre v prodajo. V cvetličarnah ne zalivajo s hranili saj so draga, temveč samo z vodo, velikokrat pa tudi pozabijo zaliti. In posledice so vidne nekaj časa po nakupu.
Še bi lahko našteval vzroke sušenja in odpadanja listov, toda obstaja veliko literature in si o tem preberite.
lep pozdrav
HD
-
dusanh
- Moderator
-
- Prispevkov: 333
- Slike: 25
- Pridružen: 09 apr 2003, 15:20
- Kraj: Ljubljana
-
Napisal/-a Sonči » 17 okt 2018, 21:35
Hvala lepa za vaše mnenje. Bom preverila vse možnosti. Sam okrasni lonček je vedno suh zaradi česar upam da ne gre za gnitje korenin. Na vrhovih listov sem opazIila tudi manjše sušenje, ampak po informacijah prejetih iz razno raznih čitiv sklepam da gre za presuh zrak v prostoru, kljub temu pa rastline ne škropim ker sem nekje zasledila da za žametne kalateje to ni prporočljivo. Ker žal ne verjamem da bom v Bauhausu kjer sem rožo kupila dobila še kakšno koristnejšo informacijo imam za vas še eno vprašanje... po večini piše naj se rožo presaja v spomladanskem času, nekateri pa so svetovali da se rožo presadi čimprej po nakupu zaradi zgoraj navedenih razlogov (slab substrat, premajhen lonček itd.). Zanima me samo ali moji rastlini lahko škoduje presajanje že v tem času. Hvala vnaprej za vaš čas in odgovor. Lp
-
Sonči
- Uporabnik
-
- Prispevkov: 3
- Pridružen: 08 okt 2018, 22:48
Vrni se na Zelene sobne rastline
Kdo je prisoten
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov