Napisal/-a Jure » 25 apr 2006, 20:08
Poklic botanik je eden najredkejših pri nas. Zaposleni so bodisi na Biotehniški fakulteti, bodisi na SAZU, eden do dva v naravoslovnem muzeju in smo bolj ali manj pri koncu. Če hočeš priti do njihovega službenega mesta, moraš biti ravno v tistem času asistent pre tem istem botaniku. Zamenjava je na vsakih 40 let. Potrebuješ doktorat, še prej pa končati BTF.
Amaterski botanik je lahko vsakdo, ne glede na izobrazbo. V zgodovini botanike so mnogi taki amaterji celo bolj poznani, marljivejši in pomembnejši od poklicnih kolegov. Tudi zato, ker jih je neštetokrat več. Brez njih pravzaprav sploh ne gre. Res da se ljubiteljski botaniki mnogokrat prenaglijo v svojih ocenah, so mnogo bolj ozko usmerjeni, najdejo pa pogosto iglo v senu v slogu "tudi slepa kura zrno najde". Amaterski - ljubiteljski botaniki so lahko enako izobraženi kot poklicni, le delajo - služijo svoj kruh v drugem poklicu.
Sicer pa je tako tudi v marsikaterem drugem poklicu. Za primer vzami fotografa. Kdo od fotografov je zaposlen kot fotograf recimo pri NG? Čigave in katere fotke objavljajo? Nepomembno, važno je, da so kvalitetne.
Mora iti predsednik česarkoli, poslanec, direktor skozi točno določeno šolo, vse ostalo pa ni uporabno?
Zato kar hrabro. Botanik boš, ko boš raziskoval rastlinski svet. Ni važno, pri katerih letih. Kako intenzivno in uspešno je pa povsem relativno.