Napisal/-a dusanh » 23 mar 2008, 10:26
Zakaj lončnice ne uspevajo?
O tem smo že večkrat govorili, toda naj še enkrat ponovim.
Na prvem mestu je predvsem sprememba okolja in to velja za vse kupljene lončnice. Kako npr. pripravijo stebelne gomolje cikasa za prodajo.Rastno obdobje se začne že v januarju. Gomolje razvrstijo po velikosti ter jih potaknejo v ustrezne lončke. Manjši gomolji bodo naredili manj listov, večji več. Temperaturo zvišajo na 32-35 stopinj C, zračno vlago povečajo na maksimum. To je potrebno, da rastlina nastavi nove liste.Januarja in februarja še dodatno osvetljujejo z umetno svetlobo.Ko poženejo listi, se ob zalivanju dodajajo listna gnojila, katera v optimalnem razmerju določi ustrezen laboratorij. Po 2-3 mesecih je rastlina pripravljena za prodajo.
Ko rastline odpeljejo iz steklenikov, se spremeni okolje. Transport, skladišča, trgovine, cvetličarne nimajo ustreznih pogojev, ustavi se rast, skratka rastline doživijo šok.
Tudi v našem stekleniku rastlinam rumenijo listi. Zato jih jeseni presadimo iz šote v propustno mešanico zemlje. Prezimijo na 10-12 stopinj C. ob minimalnem zalivanju. Spomladi ( maj ali junij) porežemo vse orumenele in stare liste, postavimo rastline na sončni, topli ter vlažen prostor, dokler ne poženejo nove. Pozimi potrebuje počitek. Če ga prezimujete v sobnih pogojih, zalivajte v podstavek toliko, da se zemlja ne izsuši. Takrat namreč odmrejo tudi modre alge, katere se držijo korenin ter živijo z rastlino v simbiozi.Ponavadi ostanejo listi na cikasu 1-2 leti. Ko poženejo novi, začnejo stari polagoma odmirati in to je naravni pojav.
Vse to velja za močne, naravne liste, ki so pognali ob zgoraj omenjenih pogojih. Podaljšani, bledorumeni listi, kateri poženejo na normalni sobni temperaturi ne zdržijo dolgo.
Mlade, nežne liste rade napadejo listne uši.
Še kaj o cikasih preberite na naši spletni strani pod Cycas revoluta.
Veliko uspeha pri vzgoji ter
Lep pozdrav DH