Napisal/-a faneblopsis » 08 jan 2007, 22:16
Tudi jaz se ne strinjam z sicer korektnim prikazom presajanja na navedenem linku.
1. falenopsisove korenine se ne ločijo na zračne in nezračne korenine - vse so primarno zračne, saj so orhideje epifiti.
2. korenine, ki zrastejo preko lončka je ob presajanju dobro spraviti v lonček, če le imajo zelen vršiček, ki nakazuje aktivnost teh korenin.
3. res je, da korenine tvorijo srebrno plast celic (ki se imenuje velamen btw) ampak velamen ni posledica izpostavljenosti zraku ampak je normalen proces rasti-razvoja korenine.
4. korenina lahko črpa vodo izključno z zelenim vršičkom. Isto velja za gnojila. Preko ostalega dela korenine se ne vrši nikakršen transport vode ali hranil! Torej, velamen, ki ga omenjajo kot 'outer skin' ni namenjen črpanju vode iz atmosfere ampak le prehajanju plinov.
5. v optimalnih razmerah lahko en vršiček posrka 1 - 2 grama vode na dan po principu osmoze. Gnojila prehajajo v rastlino z aktivnim transportom, kjer je potrebna energija oziroma ATP
Večina zgoraj omenjenega je plod neke raziskave, ki je bila objavljena na svetovnem kongresu orhidejarjev pred par leti v obliki članka.
osebno menim, da je kakršnokoli rezanje korenin, ki imajo zelen vršiček škodljivo, ne glede na to kako dolge so. Prav tako ne bi rezal korenin, ki vršička nimajo, so pa sočne in čvrste.
Rezal bi le suhe ali pa gnile korenine, ki ne služijo več ničemur.
Faneblopsis