Napisal/-a barbara bobek » 30 jan 2006, 10:24
Kraj rasti: celo leto zračno, zelo svetlo in sončno. Standardne cimbidije in starejše mini cimbidije lahko od sredine maja do sredine oktobra ( ko ni več možnosti padca nočne temperature pod 4 stopinje celzija ) postavimo na zelo svetlo ampak ne sončno mesto na prosto, ven.
Temperatura: poleti toplo, po avgustu pa naj bo ponoči občutneje hladneje. Pozimi pa naj bodo temperature za mini cimbidije do 18-20 stopinj celzija, ponoči pa ne pod 12 stopinj celzija. Za velike standardne cimbidije pa se lahko nočna temperatura spusti tudi do 8 stopinj celzija. Za vrste ki v tem času pričenjajo cveteti, je pa zaželjeno da je nihanje med dnevno in nočno temperaturo čim manjše.
Voda: Od marca do konca avgusta bogato zalivati. V pozni jeseni zmanjšati zalivanje, ker je že hladneje da nebi prišlo do pojava plesni in gnilobe. V kolikor jih imamo v ogrevanem prostoru pri temperaturi 20 stopinj celzija redno zalivamo celo zimo in jih tudi dnevno pršimo. Cimbidije ki jih imamo pri temperatu okrog 12-14 stopinj celzija zalivamo skromno. Substrat se naj raje osuši preden zalijemo ponovno.
Gnojenje: Od marca do avgusta redno gnojimo z zelo razredčenim gnojilom vsakih 5 do 7 dni. Vsaki četrti termin gnojenja izpustimo in zalijemo z večjo količino čiste vode. Kadar gnojimo z močnejšo koncentracijo gnojila, gnojimo le enkrat na štiri tedne. Gnojenje pozimi skoraj ni potrebno, morda za tiste ki so izpostavljene višji temperaturi enkrat na štiri tedne z zmanjšano količino gnojila.
Presajanje: vsaki dve leti spomladi, oziroma za tiste vrste ki cvetejo poleti, takoj po cvetenju. Lahko si čas presajanja za večino cimbidijev izenačite tudi s časom, ko jih krati postavite tudi na prosto, saj jim bo povečana zračna vlažnost, ki je spomladi zunaj dosežena, zelo pomagala, da si opomorejo od šoka ki jim ga zada presajanje.
Substrat: substrat za cimbidije naj bo sestavljen tako iz grobih zrn, kot srednje velikih zrn, kot tudi finih zrn. V kolikor vsebuje tudi majhen delček cvetlične zemlje v tem substratu (5-10 % ) bo to dober substrat za cimbidije, dokler bo ta dobro prepusten za vodo. Ne smemo pozabiti, da so cimbidije zemeljske orhideje, ki rastejo v zelo propustnih tleh.
Razmnoževanje: razmnoževanje je najuspešnejše z delitvijo pseudobulb. Paziti moramo, da imamo vsaj tri pseudobulbe v enem delu, ki smo ga odvojili od ostalega dela.
Škodljivci, bolezni: kadar je zrak presuh se pojavijo pršice. Nepravilno oblikovani listi, ki so na sredini rumenkasti, izobličeni ali počeni nakazujejo na virusno bolezen.
Cimbidiji so zelo krepke rastline, vendar kljub temu so zelo zahtevne pri oskrbi, da ne rastejo samo lepi listi, ampak da vsako leto znova nastavijo tudi poganjke za cvetenje. Po mojih izkušnjah je za to potrebno veliko svetlobe, temperaturni "šoki" v času nastavljanja poganjkov za cvetenje. S temi temperaturnimi šoki imam v mislih velika temperaturna razlika med dnevom in nočjo. In sicer čez dan naj imajo toplo, ponoči pa naj pade temperatura za 8 do 14 stopinj ali malenkost več. To je v zgodnji jeseni pri nas zelo lahko doseči, v kolikor gojimo cimbidije na prostem. Hkrati je zelo ugodno, da v tem času zmanjšamo gnojenje kot tudi zalivanje. S takšnim načinom gojenja, vsako leto dosežem, da mi cimbidiji zelo bujno cvetijo.
Moj nasvet: " da so zahtevne ... sploh ni res!" Ti spomladi kot je opisano, prenesi rastline ven,... ( jaz jih dam pod košato jablano ), kjer imajo senco oz. ni direktnega sonca. Zalivaj jo močno .... Pri meni so posajene v veliko korito,... kjer je vsaj do polovice korita na dnu lapor ( to so tiste glinene kuglice ), nato so pa na to normano posajene v zemlji za orhideje. Laporja je zato veliko, ker dobesedno korito stoji v vodi... že zaradi vlage okrog rože. Lapor preprečuje, da voda ne sega do korenin oz. se korenine ne namakajo. čeprav je cel lonec postavljen v vodi in stoji non stop v vodi. Septembra oz. oktobra ... ko se temperature spuščajo pa orhidejo prenesi v stanovanje in zmanjšaj zalivanje oz. jaz sem jih vsaj 4 tedne pustila čisto pri miru. Nič zalivala. V tem času ponavadi naredijo zasnove cvetov,... tako da ponavadi cvetijo od novembra do februarja....
Ko sem bila lani na predavaju o orhidejah, je bilo rečeno, da cimbija ne smeš prenesti v stanovanje dokler so vsi cvetovi zaprti. Da je potrebno počakati toliko časa dokler se prvi ( najnižji ) cvet ne odpre, ker če jo preneseš na toplejši prostor, lahko rastlina doživi šok in s tem odvrže vse ostale popke. No ... pri meni se to ni zgodilo.
Upam, da sem kaj pomagala!