Z tem načinom zalivanja se ne strinjam. Orhideje je potrebno zaliti tudi v lonec, drugače ne dobi dovolj vode, rosenje po lubju vsekakor ni dovolj. Je pa res, da ne smejo stati v vodi in da mora biti substrat v katerega so posajene dobro odceden in zračen. Najboljši način zalivanja (po mojih izkušnjah) je da v lonec zliješ vodo in počakaš, da se odcedi ali pa da lonček za par minut postaviš v vodo in ga nato odcediš.
Kar se tiče rosenja res ni dobro pretiravati. Phalov jaz sploh ne rosim in čisto dobro rastejo ter obilno cvetijo. Phali so nasploh zelo odporni. Ne potrebujejo visoke vlažnosti, so temperaturno nezahtevni. Jaz sem kakšnega že večkrat čez noč pozabil namočenega v vodi pa ni utrpel posledic (tako da se ne obremenjujte če ste svojega pustili 5min predolgo v vodi). V bistvu jih moraš malo zanemarjati ker preveč »skrbna« vzgoja z rosenjem, rednim zalivanjem,… lahko vodi do gnilobe in podobnih težav. Drugi hibridi, ki so dostopni na našem tržišču so malo bolj zahtevni od phalov vendar jih lahko s primerno oskrbo brez večjih težav gojimo tudi v stanovanju.
Če pa na kakšni orhideji opazite kakšne lise, madeže,… najprej ugotovite ali se ti širijo. Če se ne jih pustite pri miru in pozabite na njih. Če pa se širijo jih je najbolje izrezati in rez posuti z cimetom ali pa ga razkužite na kakšen drug način (tisto z karanteno, rezanjem celih listov,… se mi zdi malo pretirano). Sploh pa ni treba za vsako packo na listu izgubiti živcev. Pomembno je da rastline opazujete in z njimi ravnate po občutku!
Pa da te popravim alpigena. Gniloba je bakterijska okužba (včasih tudi glivična) in virusi (tisti, ki se pojavljajo na kupljenih orhidejah) vedno ne uničijo rastlin. Včasih na rastlini puščajo le »vzorčke« na listih ali cvetovih (npr. dvobarvni tulipani (rumeno-rdeči, belo-rdeči,…) so posledica okužbe enobarvnega tulipana z virusom).
Lep pozdrav vsem
http://turi.moj-album.com/