kakšna bolezen je to?

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

kakšna bolezen je to?

OdgovorNapisal/-a katinka » 09 dec 2007, 18:08

Na nekaterih odraslih rastlinah epidendruma balerine se na listih razvije to kar vidite spodaj.
Rastline kljub temu hitro rastejo in cvetijo, ta na fotografiji bo letos ze tretjič cvetela.
Kako bi to lahko pozdravila?
kati

Slika
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a alpigena » 09 dec 2007, 20:28

mislim, da ne gre za virusno ali bakterijsko okužbo, saj bi ti rastlina pešala. Anomalija na steblih je zelo verjetno vzrok preslabega kroženja zraka. Poskusi prekuhati cimetovo palčko v malo vode, jo ohladi in s čopičem namaži stebla. Seveda pa ne pozabi izboljšati zračenja.
ALPIGENA
Uporabniški avatar
alpigena
Guru
Guru
 
Prispevkov: 176
Pridružen: 31 okt 2007, 16:30
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a katinka » 09 dec 2007, 23:00

hvala, bom preizkusila to s cimetovo vodo.
kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a NadjaPetkovic » 05 feb 2008, 17:05

Na Epidendrumu se mi je na treh listih pojavil črn krogec, ki raste (glej sliko). Mogoce kdo ve kaksna bolezen je to in kako jo zatreti? Orhideja je locena od ostalih, saj je se vedno v karanteni od takrat, ko sem jo prinesla iz trgovine.

Slika
NadjaPetkovic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 13 avg 2006, 14:43
Kraj: Kisovec - Zasavje

OdgovorNapisal/-a alpigena » 05 feb 2008, 22:08

Orhideja ti definitivno gnije. Vzrok je preveč direktnega zalivanja v lonec in verjetno obilo rosenja, ter premako kroženja zraka. K temo lahko pripomorejo še prenizke temperature. Torej najprej odreži kar cel list in orhidejo loči od drugih rastlin. Za tem jo nekaj časa ne zalivaj in jo postavi na bolj zračno in svetlo mesto, da se posuši lubje v loncu in počakaj, če se bo še pojavila gniloba. Potem počasi začni rositi.

Orhidej se najbolje ne zaliva v lonec, sploh pa ne pozimi in v zaprtem prostoru, temveč samo rosi zgornjo plast lubja. Tudi liste rosiš, vendar samo zjutraj in z zelo fino roso in ne med poganjke. Voda se mora namreč čimprej posušiti na listih in na njih ne smejo stati debele kaplje.
Za orhideje je najboljša visoka zračna vlažnost in kar močno kroženje zraka, sicer začnejo gniti. A gniloba ni najhujša. Lahko jih napadejo bakterijske okužbe, ki so večinoma usodne za orhideje. Visoko zračno vlago dosežeš s postavljanjem posod za vodo na radijatorje in po sobi, ter vlažilci zraka. Tako si bo orhideja sama vzela iz okolice potrebno vlago. Prav tako v podstavkih ne sme stati voda.
ALPIGENA
Uporabniški avatar
alpigena
Guru
Guru
 
Prispevkov: 176
Pridružen: 31 okt 2007, 16:30
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a _Katrca_ » 06 feb 2008, 18:34

no pa imam tudi jst en problem.upam da mi ga boste pomagal rešt da ne bo z mojo orhidejco vse ok.
in sicer mislim da je začela gnit.sicer je pikca zelo majhna tusto vodeno okoli nje pa je dolgo le dobrega pol centimetra. kaj naj naredim v mojem primeru pa zakaj do tega pride?
(še kako ravnam z njo:imam jo na mizi zraven okna v isti višini kot je okenska polica, škropim jo 1-2x dnevno dopoldan, zalivam na 10dni drugega pa ne.)
še slikca-->


Slika
_Katrca_
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 84
Pridružen: 25 jan 2008, 11:09

OdgovorNapisal/-a frenky » 06 feb 2008, 19:21

katinka,

pri tebi gre za virusno obolenje. virusi se širijo predvsem z sesajočimi žuželkami in okuženim orodjem. Sam bi jo vrgel stran.

NadjaPetkovic, pri tebi gre verjetno bakterijo Psevdomonas. Tako močno okužen list je izgubljen. drugič bo potrebno hitrejše ukrepanje. Ko se ugotovijo podobni simptomi: majhne okužbe na robu lista lahko izrežete, na rano posujete cimet, prenehate s pršenjem rastlin!!!, uporabite Phisan, na okužbo sredi lista posujete cimet 8obe strani), ki ga zmešate v kapljici vode.


_Katrca_, tvoje obolenje pa je pričetek iste bolezni kot pri Nadji.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a alpigena » 06 feb 2008, 19:23

nekaj me pri vas ljubiteljih orhidej zelo moti in sicer to, da imate stalno ene in iste težave s vojimi orhidejami kot je gnitje, bakterijske okužbe, sušenje popkov itd. Med drugim je za razvoj pršic , kaparjev in volnatih uši krivo suho in toplo okolje, ki pa za orhideje ni niti najmanj primerno. Za skoraj vse te težave ste žal krivi sami. To pa je zato, ker večina pravzaprav sploh ne ve, kakšno je naravno okolje orhidej. Orhideje v naravi nimajo nobenih bolezni in se uvršajo med izjemno odporne rastline. Bolezni na orhidejah povzročajo ljudje s svojo nepravilno nego. Če smo jih že vzeli iz narave, potem jim moramo pač zagotoviti njihove naravne rastne pogoje. Če tega ne bodo imele bodo zagotovo zbolele. Narava da in narava vzame. Tako se zgodi, da si ljudje navlečejo vse mogoče orhideje domov, ker so pač lepe in moderne ter jih razstavijo po celem stanovanju, kjer pač najdejo prostor. Ker že v osnovi nekateri ne vedo kakšne pogoje te rastline potrebujejo tudi ne vedo kakšno je okolje, kamor so jih postavili. Večina sploh ne ve kakšno zračno vlago imajo v svojem stanovanju. In težave so tako neizogibne. Tako je znano, da je v blokih zelo suh zrak in potem ti ljudje te uboge orhideje škropijo na debelo in jih utapljajo v vodi, češ, saj morajo imeti veliko vlage. Ko bi pri tem vsaj kdo poskrbel za ustrezno kroženje zraka, ki je za orhideje življenjskega pomena. Orhideja v naravi raste na drevesu in je zajedalec. Korenina ima v naravi tako rekoč na suhem. Potrebno vlago za svojo rast pa rastlina enakomerno akumulira skozi velike površine listov in zračnih korenin. Pri tem ima tudi stalno kroženje zraka pod drevesno krošnjo. Torej potrebuje visoko zračno vlago in kar močno kroženje zraka in ne utapljanja v vodi ter suhih in nezračnih prostorov. Če v prostoru ni mogoče zagotoviti visoke zračne vlage in to poskušate potem kompenzirati s škropljenjem, potem počnite to vsaj z zelo fino roso po površini listov in po zračnih koreninah ter po lubju in nikakor ne škropite v poganjke, ker tam potem lahko voda zastaja, kar povzroči gnitje. Rosa na listih se mora hitro posušiti in na listih ne smejo ostajati kaplje. Za kroženje zraka pa si nabavite kakšen ventilator zdaj pozimi. Poleti pa odpirajte večkrat na dan okna ali pa jih postavite ven v senco. Tudi poletni dež jim bo zelo prijal. Bogato vas bodo v jesen zato nagradile s svojimi cvetovi. Zračno vlago lahko dvignete v prostoru tudi z postavljanjem raznih posod na radiator in okoli samih orhidej. Priznam, da to izgleda grdo, vendar je to cena, ki jo moramo sprejeti, če smo si jih že drznili vzeti iz narave, sicer ne bodo sodelovale in zastonj se jezimo, ker je narava pač močnejša.
Zadnjič spremenil alpigena, dne 06 feb 2008, 20:09, skupaj popravljeno 1 krat.
ALPIGENA
Uporabniški avatar
alpigena
Guru
Guru
 
Prispevkov: 176
Pridružen: 31 okt 2007, 16:30
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a alpigena » 06 feb 2008, 19:38

s cimetom ne boš nič naredila, ker pri bakterijskih okužbah in virusih ne pomaga. Poleg tega se cimet mora prekuhati v vodi. Cimet pomaga samo pri raznih mehanskih poškodbah listov in še to samo kot preventiva, da ne bi list zaradi poškodbe začel gniti. Glede virusov pa je tako, da jih danes orhideje več nimajo, saj se v vrtnarijah že preventivno ukrepa proti razvoju virusov, kar pa je v vseh državah zakonski predpis in se tudi dosledno izvaja, ker bi namreč vrtnarijo, ki bi prodala virusno okužene orhideje zaprli in si to nihče noče privoščiti. V primeru virusne okužbe orhidej nastane cela epidemija in kaj takšnega se ne da skriti. Prav tako mora vrtnarija, ki bi imela virusno okužene orhideje po zakonu to prijaviti fitosanitarnim službam.

Virusne in bakterijske okužbe se lahko potrdijo samo z mikroskopom in nikakor ne po izgledu, ker so skoraj identične raznim gnilobam.
ALPIGENA
Uporabniški avatar
alpigena
Guru
Guru
 
Prispevkov: 176
Pridružen: 31 okt 2007, 16:30
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a frenky » 06 feb 2008, 19:42

alpigena,

Orhideje niso zajedavci :x ampak epifiti, ki se rastlin le oprijemajo.

sodobni 'komercialni' hibridi so tudi že močno oddaljeni od potreb, ki so jih in jih zahtevajo njihovi predniki.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a frenky » 06 feb 2008, 19:59

Kaj naj rečem?!

Cimet? poizkusi, večina zbirateljev po svetu ga uporabljata če nima druge izbire. Uporabijo kar tistega v prahu, ki ga enostavno posujejo.

Virusne in bakterijske okužbe so si res zelo podobne in je za 100% zanesljivost potreben mikroskop. V tem primeru pa so znaki očitni.

Danes orhideje nimajo več virusov :lol: :lol: :lol: :lol: Kaj je že prvi april?

Vrtnarije bi zaprli..... Ne piši neumnosti.

Okužene rastline, ki se jih odkrije v proizvodnji se enostavno zavrže(uniči).
Pogosto se dogaja, da se simptomi pojavijo šele čez nekaj mesecev, let ali pa se na določenih genotipih sploh ne izražajo.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a alpigena » 06 feb 2008, 20:00

frenky,

Tudi hibridi imajo enake potrebe kot njihovi starši, saj bi sicer bili odporni na vse te bolezni ter suho in nezračno okolje v stanovanjih.
ALPIGENA
Uporabniški avatar
alpigena
Guru
Guru
 
Prispevkov: 176
Pridružen: 31 okt 2007, 16:30
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a alpigena » 06 feb 2008, 20:08

saj sem bila v takšni vrtnariji v tujini 3 mesece na izobraževanju in ne bom se prepirala s teboj frenky. Sem se pa prepričala o tvojem znanju ko poveš, da ti prepoznaš bakterijsko in virusno okužbo že na pogled. Bravo frenky. Priporočam ti pa, da bolje prebereš moje poste, ker pišem, da se v vrtnarijah preventivno ukrepa proti virusom in se nobene rastline ne meče stran, ker je razvoj virusov preprečen s preventivo.
ALPIGENA
Uporabniški avatar
alpigena
Guru
Guru
 
Prispevkov: 176
Pridružen: 31 okt 2007, 16:30
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a frenky » 06 feb 2008, 20:15

alpigena,

potem pa mi razloži zakaj mi skoraj vse botanične vrste na okenski polici hirajo oz. stagnirajo, če pa jih postavim v vitrino pa noro rastejo in cvetijo. Pravo nasprotje pa so sodobni hibridi, ki na okenski polici rastejo in cvetijo brez kakršne koli posebne oskrbe. Kot vijolice. :lol:

Povej mi ime katerega koli hibrida, ki je odporen na vse patogene in dejavnike okolja. :arrow: Mogoče plastične rastline. Pa še te počasi izgubijo barvo.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 06 feb 2008, 20:15

ja, tudi jaz sem brala na tujem forumu, da je treba cimet prekuhati in ne kar posuti ali pa namazati po listih.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 06 feb 2008, 20:23

Nadja in Katinka,

alpigena ima prav. Tudi jaz sem na začetku ravnala z orhidejami tako kot piše in crkovale in zbolevale so mi vse po vrsti. Potem sem žrtvovala en svetel prostor v hiši in tam ustvarila klimo, ki jo potrebujejo orhideje. Torej sem nabavila en ventilator in povsod po sobi in radiatorju imam posode z vodo. Nabavila sem nove orhideje in jih vse dala v tisto sobo. Aja, nabavila sem tudi vlagomer. Sedaj cele popoldneve čepim v tej sobi in jih občudujem, ker vse delajo prekrasno, tudi hibridi.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 06 feb 2008, 20:29

jaz delam enako s hibridi in botaničnimi vrstami, pa mi vse delajo isto lepo. Pa mi ti frenky razloži zakaj je to tako pri meni, pri tebi pa je drugače. Vidim namreč, da si strokovnjak za orhideje. Danes so tako in tako v glavnem hibridi v prodaji pri nas in ravno ti pogosto zbolevajo in gnijejo, kar je dokaz na slikah. Ali nisi rekel, da ne potrebujejo nobene posebne oskrbe in so lahko kjerkoli. Mislim pa, da se tukaj zelo motiš.
Zadnjič spremenil tanja1, dne 06 feb 2008, 20:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a frenky » 06 feb 2008, 20:32

tanja1,

prosim napiši katere botanične vrste imaš.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a frenky » 06 feb 2008, 21:07

Torej si ugotovila, da nimaš nobene botanične vrste in si malo spremenila svojo zadnjo objavo. Dobro.

Okužijo se tako hibridi kot botanične vrste. Ampak je botanično vrsto veliko težje kupiti kot komercialni hibrid. Botanične vrste ni mogoče kupiti v vsakem vrstnem centru, so nekoliko dražji,... Zato so problemi očitnejši pri hibridih.

Zgoraj omenjena okužba je posledica 'PREKOMERNE' oskrbe>>> pršenja. Če ni vlage (kapljic) ni bakterijskih in glivičnih okužb.

Za to rastlino bi bilo veliko bolje, da je nebi nikoli pršili ampak raje povišali zračno vlago. Pršenje ne mora nadomestiti prenizke zračne vlage.

V takih primerih pa pridejo do izraza različni hibridi, ki so bolj tolerantni do slabših pogojev.

Nisem napisal kjer koli :wink:
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 06 feb 2008, 21:25

ja tole so pa moje botanične vrste iz tujine in sploh niso tako drage. Več kot 15 EUR nisem dala za nobeno. Malo je trajalo, ker imam tudi hibride in sem morala iti pogledati na listke, ker jih pač ne vem na pamet, pa še otrok me je vmes zmotil.

Dendrobium austrocaledonicum
Ascocentrum miniatum
Phalaenopsis hyrogliphica
Phalaenopsis mariae
Phalaenopsis philippinense
Phalaenopsis bastianii
Oncidium ascendens
Oncidium papilio
Zadnjič spremenil tanja1, dne 06 feb 2008, 21:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

Naslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov