kako rešiti ožgane phale?

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

kako rešiti ožgane phale?

OdgovorNapisal/-a arty » 12 jun 2013, 15:11

Zdravo,

Sem bolj kot ne le amaterska lastnica phalov, zato se obračam na vas s trenutnim problemom.
Medtem, ko me par dni ni bilo doma, je nekdo od domačih premaknil phale na okensko polico na direktno sonce, zaradi česar so sedaj čisto ožgani!
Središči phalov 1 in 2 sta se v celoti posušili in obarvali rjavo, zato me skrbi, da ju lahko samo še vržem stran.
phal 01_.jpg
phal 02_.jpg

Phal 3 pa se mi ne zdi tako problematičen, ker so ožgani le listi. So se pa močno povesili in omehčali.
phal 03_.jpg

Zanima me, če se phale še vedno da rešiti?

Pri phalu 2 se je še pred požigom na listu pojavila tudi nagubana 'bradavica', ki je bolj svetle barve (vidi se jo na sliki na spodnjem levem listu). Mi lahko prosim nekdo svetuje še kaj bi lahko bilo to? Neka bakterijska okužba? Iste težave imam namreč še z mamo vseh teh malih phalov, ki so na fotografijah (vzgojila sem jih sama, ker se mi je mama neprestano razmnoževala), vendar sem jo od njih preventivno ločila (zato na srečo vsaj mama ni bila udeležena v požigu).

Hvala!
Lep pozdrav
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
arty
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 11 jun 2013, 20:45

Re: kako rešiti ožgane phale?

OdgovorNapisal/-a MalaMiška » 26 jun 2013, 13:26

Pusti in opazuj. Verjetno se bodo posušili listi in odpadli, čez čas pa bodo zrasli novi, zdravi. Naj narava naredi svoje. Falenopsisi so veliko bolj trpežni, kot zgledajo, mene so že neštetokrat presenetile. V enem primeru sem odlomila steblo s popki in ga v obupu kar s selotejpom prilimala nazaj in je delovalo, orhideja je cvetela. V zadnjem primeru pa sem imela orhidelo s čisto zgubanimi in povešenimi listi, za katero sem bila prepričana da bo umrla, pa sem jo le presadila, gnojila in malo bolj ljubeče skrbela zanjo in sedaj so se stari listi čisto popravili in raste en nov.
Tako, da ne obupaj, samo spremljaj malo bolj kaj se dogaja.

LP
MalaMiška
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 maj 2012, 11:39


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron