Foliarno gnojenje orhidej?

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Foliarno gnojenje orhidej?

OdgovorNapisal/-a frenky » 16 mar 2005, 18:23

Kaj imate že kake izkušnje pri foliarnem gnojenju orhidej???





L.p. :D
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a frenky » 21 mar 2005, 19:06

Kaj vas daje pomladanska utrujenost :?:
Kaj nič ne preizkušate na svojih rastlinah?
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a tinki » 21 mar 2005, 20:31

foliarno, foliarno................. :evil: :evil:

napiš da je to uno, k daš kroglice iz gnojila v lonc pa se to rastaplja. :?

men se zdi bolš tekoče, k lohk sama doziram, kolk moje rastline rabjo.
pri foliarnem pa non stop isto gnoji pa še neveš,m gdaj je konc, pa ti crkne kej pa smo tm. :cry:

ne priporočam za orhideje in občutlijvre rastline

tinka :wink:
tinki
Expert
Expert
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 16 maj 2004, 18:24
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a frenky » 21 mar 2005, 20:59

Foliarno :twisted: Foliarno
:idea: Beri :!: to je uno, k gnojilo raztopiš v vodi, nato ta rastline pršiš po listih :arrow: foliarno :wink:
Koncentracije so majhne, izgube minimalne

une kroglice so pa založna gnojila, ki delujejo na podlagi temperature, vlage, pH ....
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Spot » 22 mar 2005, 08:44

Mene ne daje spomladanska utrujenost, pa tudi rad eksperimentiram - ampak na foliarno gnojenje ti ne morem odgovoriti, kakšne so moje izkušnje, ker v bistvu kombiniram tako običajno gnojenje z zalivanjem v substrat, kot tudi foliarno gnojenje. Ker imam več orhidej jih zalivam s takšnim razpšilcem, ki je podoben nastavku za tuširanje, da raztopina čim bolj nežno pada po rastlini in substratu. Zaradi tega ker hkrati zalijem po listju in substratu, ne morem reči da je dober rezultat zaradi enega ali drugega. Oboje hkrati vsekakor deluje in kar se tiče eksperimentiranja sem odprt za nove predloge. "Kroglice iz gnojila" - mislim, da se jim reče osmozne gnojilne kroglice - za orhideje niso primerne, ker oddajajo gnojilo za potrebe orhidej preveč neenakomerno. Hkrati je doziranje zelo težko kontrolirati. Se strinjam da je gnojilo (ali tekoče ali v prahu - takšno s takojšnjim delovanjem) rastopljeno v vodi najboljše.
Spot
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 jan 2005, 13:56

OdgovorNapisal/-a frenky » 22 mar 2005, 19:19

Kako gnojilo pa uporablješ, da ti deluije tako na list kot korenine?

Tisite kroglice so založna gnojila s postopnim sproščanjem (3-14 mesecev) eden je Osmocote.
Najhitrejše delovanje je pri gnojenju skozi list, večina je v rastlini v 6-8 urah vse pa v 24.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Spot » 22 mar 2005, 23:09

Nikoli ne kupujem posebej gnojila za foliarno gnojenje, ampak vedno vzamem običajna gnojila za orhideje - ali bolje rečeno odvisno od sezone in potreb uporabljam tudi druga gnojila. Uprabljam tekoča in tista v praškastih oblikah, ki jih rastopim v vodi. Najverjetneje pri tistih, ki niso posebej formulirana za foliarno gnojenje, ne prihaja do tako dobre absorbcije kot pri tistih ki so, ampak do neke absorbcije zagotovo prihaja. Se pa najdejo gnojila, pri katerih piše, da so primerna za eno kot drugo gnojenje - in tisti ki bo hotel pač posebej paziti na to, bo pač samo takšna iskal - me preveč vprašaš točno za kakšno ime takšnega gnojila. Ni pa ta stvar s foliarnim gnojilom slaba zamisel za gnojenje orhidej, če pomislim, da večina vode pri zalivanju orhidej tako ali tako steče skozi substrat - koliko gnojila pri tem gre v izgubo.
Spot
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 jan 2005, 13:56

gnojilo

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 25 mar 2005, 00:37

Gnojila za orhideje, paradajz, surfinije....Dragi moji, vse je en velik nateg! Ni gnojila za orhideje oziroma vsako tekoce ali praškasto gnojilo je primerno za orhideje, papriko in tudi druge lončnice. Razlikujejo se le po vsebnosti makro in mikro elementov. Ce pricakujete cvetenje uporabljate tista z vec fosforja, ce pa bi radi da rozca pridno raste pa uporabite tista z vec dusika, kar je rahlo poenostavljena razlaga, ki pa vseeno drzi.
Sam uporabljam praskasta gnojila pri vsakem zalivanju pac glede na fazo v letnem ciklu. Nikdar ne presezem 1g gnojila na liter vode, rastline oziroma substrat v loncku pa vsake dva meseca sperem pod tusem z veliko mlacne navadne vode.
Kar pa se tice foliarnih gnojil - gnojilo je uporabno za gnojenje cez list ce ne vsebuje klora in kalcija..

Faneblopsis
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a Spot » 25 mar 2005, 16:52

Faneblopsis je rekel - Gnojila za orhideje, paradajz, surfinije....Dragi moji, vse je en velik nateg! Ni gnojila za orhideje oziroma vsako tekoce ali praškasto gnojilo je primerno za orhideje, papriko in tudi druge lončnice.

Mislim, da se je rahlo nepopolno izrazil. Po mojem bi bilo bolje reči, da so gnojila, ki jih imenujejo gnojila za orhideje, paradajz, surfinije - samo imena za določene sestave gnojil, da je lažje razumeti, za kakšen namen se naj določeno gnojilo uporablja. Recimo, gnojilo za surfinije - njegova najpomembnejša posebnost je pač večja vsebnost železovih spojin; lahko bi se uporabilo tudi navadno gnojilo za cvetoče rastline, pa bi se železo dodajalo posebej (in to dodatno železo obstaja v oblikah, ki so tudi primerne za foliarno gnojenje). Zdaj pa - veliko ljudi ne ve, da se mora dodajati železo, zato se pač takšno gnojilo imenuje gnojilo za surfinije, ker je to pač lažje razumeti.

Recimo gnojilo za orhideje - največkrat je pri vseh teh gnojilih razmerje med elementi dušik fosfor in kalij enako. Zakaj tako - ker je to pač za večino orhidej, za vsak letni čas najenostavnejša rešitev. To pa še ne pomeni, da za vsako vrsto orhidej ta sestava pomeni optimalno rešitev za vsak letni čas. V času aktivne rasti bi se lahko recimo uporabljalo gnojilo z večjo vsebnostjo dušika. Vendar tu že nastane rahel problem, namreč če orhideje Dendrobium in Vanda gnojimo s preveliko količino dušika, so te orhideje "nagnjene" k temu, da tvorijo preveč stranskih poganjkov. To pa je slabo zato, ker ti stranski poganjki preveč oslabijo glavno steblo, skoraj noben od teh stranskih poganjkov ne more zrasti do primerne velikosti za cvetenje, zato takšne rastline lahko slabo cvetijo. Ker se pa večina ljudi, ki se ne ukvarja tako zelo z orhidejami na to ne spozna, je pač najbolj varno takšno gnojilo za orhideje.

Kar mislim, da je še hotel Faneblopsis povedati, je to da je dobro, če menjujemo gnojila, ki jih uporabljamo iz razloga različne sestave predvsem mikroelementov, saj tako zagotovimo rastlinam čim bolj popolno sestavo hranil.

Drugače se pa glede načina uporabe gnojil - to da gnoji z vsakim zalivanjem, da uporablja zelo majhno koncentracijo in da "spira" z veliko količino vode v rednih razmakih popolnoma strinjam. Sam uporabljam prav tak način gnojenja.
Spot
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 jan 2005, 13:56

OdgovorNapisal/-a frenky » 25 mar 2005, 18:51

:idea: torej so različni bencinski derivati ena nategavščina :shock: no ja mal je razlike v oktanih. Mal heca mora bit :wink:
Za gnojenje orhidej lahko uporabiš tudi obično mineralno gnojilo, če narediš primerno koncentravijo:
Ni vsako gnojilo v enakem razmerju N:P:K, glede oblike gnojila (tekoče, trdo, prašek...) sestava je lahko enaka, razlike o pri topnosti oz. mešanju z vodo...

Glede tvoje uporabe 1g/l pri 19:19:19 ni enako kot pri 8:15:20

Za foliarno gnojenje se uporablja gnojila, ki imajo popolnoma topne oblike hranil. uporablja se tudi kalcij!

Redno gnojenje ob zalivanju? je lahko zelo koristno, lahko pa kaj hitro prid do "nalaganja" gnojil v zemlji in do predoziranja. Ja sam ne mi zdej napisat da to vidiš po rasti...., ko to enkrat opaziš je že prepozno! Količino hranil v substratu se da seveda zmeri, samo ne z očmi
:P rabiš neko napravco....

l.p
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Spot » 25 mar 2005, 22:46

Pri rednem gnojenju ob vsakem zalivanju, lahko pride do kopičenja gnojil v substratu - prav tako kot pri občasnem gnojenju. S tem, da ima redno gnojenje z majhnimi količinami gnojil prednost pred občasnim gnojenjem v tem, da ni nevarnosti trenutnega "zažiga" korenin zaradi prevelike količine gnojila in seveda tudi ta, da so hranilne snovi vedno na razpolago rastlini. Da se pa prepreči prekomerno kopičenje gnojil v substratu pa se v rednih razmahih vrši izpiranje soli iz substrata, z večjo količino čiste vode.
Količina gnojil v substratu se da meriti. Vendar za mene, amaterja, je že dovolj, da se držim navodil proizvajalca na pakiranju gnojila - seveda pa to gnojilo potem razredčim/uporabim po teh navodilih z ozirom na to kolikokrat bom zalil rastline v obdobju, ki ga priporoča proizvajalec za koncentracijo.
Razen tega, lahko na rasti rastlin pravočasno ugotoviš, ali si uporabil preveliko količino gnojil in če je nasičenost z gnojili v substratu prevelika - posebej še če uporabljaš redno gnojenje z majhnimi količinami gnojil. Jaz uporabljam nekakšno kontrolno skupino orhidej, ki so na gnojila bolj občutljive kot večina drugih orhidej, da opazujem takšna predoziranja na njih. Dejstvo je eno, da je pri gnojilih prvo pravo vodilo zmernost - in če želiš nadoknaditi zamujeno, večja doza gnojila zagotovo ni rešitev.
Spot
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 jan 2005, 13:56

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 26 mar 2005, 11:54

Frenky pravi:
Redno gnojenje ob zalivanju? je lahko zelo koristno, lahko pa kaj hitro prid do "nalaganja" gnojil v zemlji in do predoziranja. Ja sam ne mi zdej napisat da to vidiš po rasti...., ko to enkrat opaziš je že prepozno! Količino hranil v substratu se da seveda zmeri, samo ne z očmi
rabiš neko napravco....

Imaš prav, zelo hitro pride do nalaganja, zato je spiranje neobhodno. Če pa se ti ne da spirat potem pa moraš investirat v EC meter, ki meri elektroprevodnost raztopine, ki bi naj za falenopsise znašala med 0,8 in 1,2mS/cm..cela znanost, rajš spiram..

Faneblopsis
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a frenky » 26 mar 2005, 21:31

:idea: in kako izvedeš merjenje pri Phalanopsisu, mislim zaradi gostote substrata :roll:
kaj res nebi nihče vedel kako se foliarno gnojenje dejansko obnese?
Bom pa sam probu.

Glede nalaganja,vezave, dostopnosti... posameznih hranil tuki je tok enih dejavnikov, da če imate čas pa izpirajte z večjo količino vode (vem vem da se tako bolje počutite)

Spot na skoraj vseh gnojilih so ista navodila! toda koncentracije so pa različne. zato navodila proizvajalca????????



Vesele praznike.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Breda » 27 mar 2005, 00:31

Frenky, izkušnje s foliarnim gnojenjem za telebane: na embalaži prebereš, če je gnojilo temu namenjeno, ga mnogoooo!!! bolj razredčiš, kot bi ga naj po navodilih (jaz ga redčim malo "na uč", ampak pribl. 10-20% količine z navodil), potem pa veselo pršiš! Obnese se pri phalaenopsisih, pa ne kot trajno in osnovno gnojenje, temveč občasno, predvsem kot dodatek ob najbujnejši rasti. Pri dendrobiumih se mi ni obneslo, cattleyam je zanj prisrčno vseeno in ne reagirajo, miltoniopsisov, "cambrij" in tega tipa orhidej pa ne pršim, prehitro ostane voda med listi.
Lp, Breda
Breda
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 28 maj 2004, 11:44

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 27 mar 2005, 01:40

Kako izvedeš merjenje? a maš EC meter al kaj? :shock: Noro! Lonček s substratom preliješ z vodo in mal počakas da se napije. Nato zliješ čez tolk vode da uloviš deciliter tekočine in vstaviš elektrode. Zmeriš EC in se čudiš..
Kako se foliarno gnojenje obnese? Vsi profesionalci pravijo da je to edini pravi način. Nisem profesionalc ampak verjamem..

Faneblopsis
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov