Napisal/-a Paph » 05 feb 2009, 13:07
Kambrie so križanci, največkrat med oncidiumom, miltonio, brasio in odontoglosumom, pa verjetno še kakšno vrsto. Že zato, ker je križanec, jo je laže vzgajati, najbolje prenaša temperature okoli 20 °C.
Gojitelji orhidej le-te ponavadi preveč zalivajo, zato je gnitje korenin najpogostejši vzrok za propad le-teh. Po navadi velja pravilo, da če nismo čisto prepričali, ali bi že zalili ali ne, potem raje počakajmo še kakšen dan. To velja za veliko večino orhidej, predvsem pa za tiste, ki imajo bulbuse.
Ponovno jo zalij, ko bo substrat že precej suh.
Ko odcveti, mirno odreži cvetno steblo, saj iz njega nikoli ne požene novo. Iz ene bulbe cveti samo enkrat. Po cvetenju po navadi požene nove bulbe, ki se morajo odebeliti in dovolj zrasti, da bi ponovno cvetele. Stare bulbe kar pusti tako kot so, četudi jim odpadejo listi, jih mlade rastline potrebujejo, ker iz nje črpajo moč. Ko so dovolj močne, rabi rastlina nekaj časa malce hladnejše pogoje - okoli 16°C da bi ponovno zacvetela.
Redno zalivam z gnojilom: eno zalivanje z gnojilom in eno brez.
Če se jih presaja, se jih nikoli ne deli tako, da bi šla v nov lonček le ena bulba, ampak gredo po najmanj 3 skupaj. Kar se lončka tiče, je prozoren res najboljlši: vidiš, v kakšenm stanju so korenine, pa tudi svetlobo potrebujejo.
Čez poletje jih imam na balkonu, kjer jim zelo prija. Rada ima svetlo senco, ne pa direktnega sonca.
Pa še nekaj: v substrat vtaknem navaden svinčnik, najraje imam tistega, oz. takega, ki se ga dobi v Ikei, nepobarvanega. Pogledam, kako potekajo korenine in zapičim svinčnik v substrat na način, da ne poškodujem korenin. Potem svinčnih malo premikam levo in desno, tako da svinčnik lepo sede. Mirno ga lahko izvlečem in vtaknem nazaj. S tem načinom ugotavljam, koliko je substrat še vlažen tudi v notranjosti in ne samo pri vrhu. Če je substrat že čisto suh, je tudi svinčnik suh in obratno. Namesto svinčnika se lahko uporabi tudi palčka od lučke ali nekaj podobnega.