Posušen šotni mah - sphagnum moss

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Posušen šotni mah - sphagnum moss

OdgovorNapisal/-a Beka » 22 mar 2006, 16:18

Zdravo!

Zanima me, če mogoče kdo ve, kje v Sloveniji (po možnosti v Mariboru ali Ljubljani) bi se dalo kupiti šotni mah (pH 3,5 - 4,5)? Ravno na tem forumu sem zasledial, da je baje ta najboljši za večino mesojedk. Preklicarila sem že večino vrtnih centrov (baje je edino tam sploh možno dobiti kakršnokoli šoto) in imajo samo navadno šoto (pH 4,5 - 5,5), pa še to v 250l vrečah. Jaz imam pa samo 3 mesojedke (Nepenthes alata, Nepenthes hybrid, Muscipula dionea). :? Edino Kalia ima baje navadno šoto po 10l - je ta OK? Sem začetnica (se vidi kaj?) in ne bi rada "ubila" moje mesojedke s premalo kislo zemljo ali kakšnimi dodatki, ki so mogoče notri.
Help!!! :cry:

Hvala za odgovor!

LP, Beka
Beka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 22 mar 2006, 16:10
Kraj: Trbovlje, Maribor

OdgovorNapisal/-a davidoff » 22 mar 2006, 20:12

Tista šota v Kalii je vredi...jo jas tut uporablam! Za šotni mah pa dvomim da ga boš našla... Lahko pa se ga kupi preko interneta...
LP
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a stara » 22 mar 2006, 22:38

za šotni mah ne vem,sem pa ravno danes videla od cinkarne celje,ki proizvaja univerzalni humovit,ne vem točn kk se reče vreča je podobna sam plava,piše kisla zemlja in ima tako kislost.zapomnla sem si ker ima bolj kislo kot ostale zemlje s takšnim ph.
pa lp
stara
Guru
Guru
 
Prispevkov: 139
Pridružen: 14 avg 2005, 22:25
Kraj: ptuj

OdgovorNapisal/-a Jure » 06 apr 2006, 08:53

Živ šotni mah prodajajo samo za naivne ljudi z debelimi denarnicami. Da bo mera polna, so ustvarili dogmo, da je edino dober šotni mah iz Nove Zelandije. Možno ga je naročiti samo iz ZDA (kjer so taki kupci doma).
Za vse resne gojitelje pa preostane sprehod v naravo. Šotni mah se dobi v zares mnogih koncih po Sloveniji.
Iz Maribora na Pohorje že ne bi smelo biti predaleč.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a davidoff » 08 apr 2006, 19:15

Ne pravi se da je šotni mah iz NZ najboljši. Je pa zelo dober in večina gojiteljev ga kupuje, ker ga na NZ ''nabirajo'' in obnavljajo na najmanj škodljiv način. Aja, šotni mah v SLO je prepovedano nabirat, ker je ogrožen. Ja...pa to da ga je možno naročiti samo iz ZDA - to ni res.
Drugače se pa lahko šotni mah goji tudi doma...raste kr hitro kvaliteta pa je zagotovljena.
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tinko » 08 apr 2006, 21:31

Bil sem na razstavi orhidej v vrtnariji Kurbus pri Radgoni in tam sem zasledil ta šotni mah. Mislim, da premalo sprašujete, zato ne najdete iskanih artiklov. V mojem vodnem vrtu se tudi razrašča neke vrste maha in ga vsako jesen odpeljem eno samokolnico na kompost. Mogoče je to šotni mah. Raste v vodi. Morda sem ga prinesel z vodnimi rastlinami. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Jure » 21 apr 2006, 22:41

Sem rabil malo več časa za komentarje, ker sem moral dobiti razlago od bolj z zakonodajo seznanjenih ljudi. In sem jo dobil, med drugim tudi od predlagatelja novega zakona o zavarovanju rastlin.

Zaščita šotnih mahov ima neko tako funkcijo, kot jo ima zaščita zvončkov ali pa šmarnic. Pred vstopom v EU smo morali na hitro sprejeti nov zakon o zaščiti rastlin. Zaščita se je iz 24 vrst razširila na nekako 250 vrst cvetnic in še nekaj mahov, praproti in gliv. Nekatere vrste so na seznam prišle zaradi konvencije CITES, nekatere druge pa zaradi ocene, da bi se lahko ropalo v naravi rastoče rastline za hortikulturne namene.

Zakon pa ni bil sprejet tako, kot ga je predlagatelj predlagal, ampak je ostal nedorečen pri konkretni definiciji zaščite. Za zvonček naj bi recimo veljalo načelo, da jih lahko naberete šopek, to pa je toliko, kot jih lahko držite s tremi prsti. Prodaja na tržnici naj bi bila prepovedana.

Za kontrolo nabiranja bi morala obstajati rendžerska služba, česar pa (še) nismo ustanovili. Nekaj temu podobnega sicer opravljajo uslužbenci TNP, vendar pa njihove pristojnosti še niso kristalno jasno definirane (zato se nekateri še vedno upajo ropati gobe po pokljuških godovih).

Ostane nam torej bolj zavest oziroma etika vedenja. Menda je vsakomur jasno, da ne bo šel trgat velikonočnice na Boč. Ali pa sem se zmotil in to počne pravzaprav precej ljudi?

Posebej sem se pozanimal o zaščitenosti šotnega mahu. Če ga bo kdo nabral za substrat za orhideje, ga prav gotovo ne bo nihče postavil na sramotilni steber. Jasno pa, da v TNP tega ne more početi, pa še na nekaterih drugih zaščitenih območjih. Zaščita je zato, da ne bi komu padlo na pamet, da bi šotni mah odnašal v balah in ga tržil. Z drugimi besedami: imamo ga dovolj za posameznike a ne dovolj za biznisiranje z njim. Povečano povpraševanje po živem šotnem mahu pri trgovcih je ravno tisto, česar ne smemo početi. To je ena od osnovnih doktrin CITESa.

Kakšna je naravovarstvena politika na Pohorju? Od Rogle do Lovrenških jezer se lahko mirno pelješ mtbikom, voziš po šotnem mahu, se valjaš po njem, zmečeš po njem odpadno hrano, konzerve itd. V jezerca lahko naseliš zlate ribice in nasadiš lokvanje. Le šotnega mahu za eno muholovko ne smeš odnesti domov! (Malo sem piker, ampak tako je!)

O uvozu iz ZDA sem se nerodno izrazil. Ali napačno. Se opravičujem. Mislil sem takole: samo v ZDA so tako komot, da iz naslanjača naročajo živ šotni mah. Evropejci gredo sami ponj. (Nekaj izjem z debelo denarnico se najde tudi izven ZDA.)

Da je potni mah iz Nove Zelandije najboljši, pravijo na orhidejarskem forumu. http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=1667. Tam so mi celo obljubljali neke reference, pa ni bilo potem nič. Pa tudi na nekem nemškem forumu sem to bral.

Še en enostaven nasvet za uspešno gojenje mesojedk: naredite jih take razmere in vsadite jih v enak substrat, kot ga imajo naše, slovenske mesojedke. Samo malo toplejše naj imajo pozimi, pa boste lahko gojili 3/4 vseh vrst.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

cron