Napisal/-a Jure » 23 jun 2005, 21:40
Vodo kisaš z oksalno kislino. Šote po navadi ni treba kisati, ker je že dovolj kisla. V vrtnarstvu se uporablja več vrst šote:
pH 3,5 do 4,5 je posušen šotni mah. Nekateri ga imenujejo dolgovlaknata (longfibred) šota. Na vreči piše Sphagnum moss. To je material za veliko večino mesojedk (izjema so nekatere mastnice, Drosophyllum, Proboscidea).
pH 4,5 do 6 je po navadi rjava šota. Ta je že precej podobna rodovitni prsti, rimerna je za večino lončnic kot dodatek ali samostojen substrat. Ker vsebuje kar precej dušika, je za mesojedke neprimerna.
ph 7 je palmina šota. To je balastni material, uporaben menda za zastirko, za prekrivanje prsti pred izsušitvijo. Za mesojedke povsem neuporabno.
Šota z Ljubljanskega barja: le kje jo lahko dobiš? Povsod je že preparirana z umetnimi gnojili ali pa herbicidi.
Šotni mah iz visokih barij: daleč najboljši substrat ali zgornji del substrata za veliko večino mesojedk. Dobiš ga na Pohorju in Pokljuki, ne da bi ogrožal ekosistem. Seveda brez pretiravanja, bager in kamijon pusti doma. Mala mokrišča zahtevajo skrajno previdnost, vzameš le toliko mahu, da si okolje takoj opomore.