Kar dobro sejete, zato se mi ni treba oglašati. Pa vseeno je eno metodo treba dopolniti.
Gospod ki mi jih je prinesel je rekel da jih moram dati za en dan v kis ali 1 uro v kislino. To baje zato ker imajo semena tako trdo lupino.
Semena s trdo lupino rabijo več časa, da v njih prodre voda. To težavo rešujemo na tri načine:
1. semena napilimo enega po enega. Zato rabiš pilico za nohte. Napiliš samo malo, toliko, da je površina semenske lupine načeta.
2. semena počimo s kleščami. Spet je treba paziti, da ne speštamo kalčka, ampak mora samo nastati razpoka.
3. semena namočimo v kislino. Uporabljamo žvepleno kislino, lahko je precej razredčena, pa bo še vedno hudo močna. Semena namakamo kakšnih 20 minut. V tem času nekatere molekule v lupini pooglenijo, zato kasneje prepuščajo vodo.
Semena kalijo zelo različno. Najhitrejše so frajleje (par dni), poteh astrofiti, ariokarpusi (dva tedna). Povprečno kalijo mamilarije, notokaktusi, melokaktusi... (2-4 tedne). Potem pridejo na vrsto bolj delikatne rastline. Nekatere vrste kalijo samo v določenem obdobju, ne glede na to, koliko časa jih imamo na vlažnem. Kaljivost večinoma ohranijo več let. Najtežje kalijo tefrokaktusi, sklerokaktusi.
Visoke temperature sploh niso potrebne. Optimalne so kar tam okoli 18 do 20 stopinj. Sonca tudi ne rabijo.
Prvo leto jih ne dajemo na polno sonce, naj bodo rajši v senci.
Zelo hitro jih napadejo plesni. Blage razstopine fungicidov pa nikar ne uporabljajte. Naj bo močna natančno po navodilih, sicer se bodo plesni navadile na fungicid in bo potem vse zastonj.
Veliko uspehov!