Napisal/-a Jure » 31 okt 2003, 22:31
Najprej nesporazum o imenu:
Pahipodiji niso palme, so dvokaličnice. Ne rastejo samo na Madagaskarju, ampak tudi drugod po Afriki.
Na Madagaskarju je sicer znanih 171 vrst palm, kar je več kot v vsej ostali Afriki.
To je tako, kot bi o delfinu rekli, da je riba.
Toliko za uvod. Če prodajalci učijo krivo vero, naj bodo vsaj uporabniki malo bolj informirani.
Pachypodium lamerei je najlažje gojiti, zato je tudi najbolj pogosta vrsta v trgovinah. Rastline je mogoče vzgojiti do prodajne velikosti že v enem letu, kar je med sočnicami bolj redkost. Semena krasno kalijo, pa tudi niso hudo draga.
Rastlina hitro raste, do dveh metrov bi jo lahko vzredila v kakšnih 10 letih ali celo manj, če ji daš zares dobre pogoje. Zelo dobro se počuti zunaj, seveda poleti, v dobri, humusni prsti in obilo vode. Pozimi je to kuhinjska rastlina, ki ne rabi nič vode, pa tudi svetlobe ne. Le temperatur pod 10 C ne mara prav zelo, čeprav jih tudi zdrži.
V osrednjem delu Slovenije še nisem videl cvetoče rastline, na obali pa to ni kakšna redkost.
Za opraševanje potrebuješ dve rastlini in čebelico Majo, ki ti bo prenašala cvetni prah. Za umetno oprašitev je treba je imeti kar nekaj botaničnega znanja.
Nekatere druge vrste pahipodijev cvetijo precej prej, npr. P. brevicaule že v drugem letu starosti. P. saundersii kot 4-letna rastlina.
Če bi kdo želel imeti osnovno zbirko pahipodijev, naj se poveže z Janezom Kadivcem <jkadivec@yahoo.com>, ki ima pri DPKS največ izkušenj z rastlinami, pa tudi največjo izbiro za najmanj denarja. Doma je v Pirničah pri Medvodah.
Lp Jure