problemi z crasulo - pomoč

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

problemi z crasulo - pomoč

OdgovorNapisal/-a spelam » 16 nov 2005, 13:06

Poleti sem kupila Crassulo ovata in na začetku je dobro delala. Potem pa sem opazila mravlje v zemlji in kasneje so se pojavile volnate uši. Bitko sem upam da dobila, čeprav sem ravno dane sponovno videla uš. Zadfevo bo potrebno ponovno poškropiti. Ali je možno da so uši tudi v zemlji. Zanima me kako se crasulo zaliva. Imam zelo veliko rastlino tam okoli 1m in kar velik lonec cca. 50 cm premer. Koliko vode naj dam ko zalivam 1l, manj???
Drugače pa se mi dogaja sedaj da mi odpadajo listi. Nekateri so rjavi in imajo sivo srebrn poprh, drugi so malce rumeni, tretji pa odpadajo popolnoma zdravi. Dogaja pa se tudi da se posuši del neolesenelaega poganjka ali pa da postane siv in izgleda kot da bi bil plesniv. Kaj naj naredim, kajti listov je na tleh vsak dan ogromno.Ali je pojav odpadanja listov skozi zimsko obdobje normalno??
Prosim za hitro pomoč.

ŠPELA
Špela
spelam
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 nov 2005, 12:59
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a renee » 16 nov 2005, 14:23

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 30 nov 2007, 10:49, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

Drevo denarja

OdgovorNapisal/-a muha » 16 nov 2005, 15:38

Glede zalivanja: raje manj, kot več. Po mojih izkušnjah ni preveč žejna rastlina in malce suše ji nič ne škodi. Opisani znaki bi znali biti tudi v povezavi s poškodovanimi (nagnitimi?) koreninami. Pa tiste mravlje v zemlji mi niso všeč. Poskusi jo potegniti iz lonca in si malo ogledati korenine, če niso tam naredile kake štale. Če se rastlini dobro godi je namreč tudi na uši bolj odporna. Lahko bi šlo za šok ob preselitvi t.j. spremembi temperature, ampak vršički ne bi smeli propadati. Moja je stara kakih 5 let in sem delala strašansko mačehovsko z njo pa ni niti z očesom trenila :wink:, kaj šele, da bi dovolila kakim ušem, da plezajo po njej :twisted: Pozimi je bila ob okenski polici v srednje kurjenem prostoru in se ni nič pritoževala. Liste je sicer odmetavala, a dokaj zmerno.

Sicer pa velja vse, kar je že napisala renee. Iz dveh odgovorov boš upam lahko potegnila prave zaključke. Za tako veliko drevo se pač splača potruditi!

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a spelam » 17 nov 2005, 12:17

Hvala za odgovore. Sta me malce pomirila. Drugače sem se pa danes pozanimala o volnatih ušeh pri strokovnjakih v moji službi in mi je fitopatolog in zoolog razložil življenjski cikel volnatih uši zato pozor vsi ki ste ali pa imate volnate uši.

Volneno prejo izločajo ličinke, ki jo prenašajo s seboj. Junija se iz zoocecidija (majhnega izrastka na listu, steblu..) razvijejo samice, ki so krilate in odletijo na vmesne gostitelje(pri meni so to bili drugi kaktusi). Jesenska generacija prileti na glavnega gostitelja, kjer odloži jajčeca iz katerih se razvijejo samci in samice. Po kopulaciji pa se iz jajčec razvijejo krilate samice. Simptoni so: hipertrofije, nabuhlost, kržljavost rastlin, izsesavanje korenin in slabitev gostitelja. Zato vsi pozor - vaše rastline imajo lahko sedaj gor jajčeca uši iz katerih se bodo potem razvile. Zaradi tega kroga, ki ga imajo volnate uši sem jaz mislila, da sem bitko z njimi dobila a kot kaže mi ni uspelo.

upam, da je ta opis komu pomagal razumet volnate uši in njihovo pojavljanje.
Špela
spelam
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 nov 2005, 12:59
Kraj: Kranj


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov