Rastline južne hemisfere januar 2021
Zanimanje o vzgoji južnoafriških rastlin se je zadnje leto povečalo, zato nekaj napotkov:
Sem spadajo rastline iz vrst Pachypodium, Adenium, Lithops, Euphorbia, ter veliko sukulent iz sušnih in peščenih pokrajin Južne Afrike in Madagaskarja, katere ljubitelji vzgajajo tudi v našem sredozemskem in kontinentalnem podnebju. Za njih je značilno, da je vegetacijsko obdobje takrat, ko je pri nas zima. Pokrajine, kjer rastejo, imajo večmesečno toplo sušno obdobje z visokimi dnevnimi in nizkimi nočnimi temperaturami. Za krajše vegetacijsko obdobje pa so značilne malo nižje temperature in kratkotrajni nalivi. Večinoma rastlin ima odebeljena telesa in liste, kamor v kratkem deževnem obdobju shranjujejo vodo potrebno za preživetje v dolgih sušnih mesecih. Prav zaradi teh značilnosti so primerne za vzgojo v naših zimskih razmerah znotraj stanovanjskih prostorov. Po možnosti jim najdemo čim bolj svetel sončni prostor na okenski polici, stekleni verandi ali zimskem vrtu. Septembra, ko se nočne temperature postopoma nižajo, jih prenesemo v notranji prostor in začnemo zmerno zalivati. Preveč vode in hranil povzroči podaljšanje telesa, prav tako tudi previsoka temperatura. Vse to je težko pravilno uskladiti, kar pomeni pravi izziv za vzgojitelja. Nekaj let svojo pravilno in lepo rast zadržijo kupljene rastline
Importi se izredno težko prilagodijo spremenjenim letnim časom in dolgo vrsto let lahko preživljajo iz leta v leto, zmeraj bolj hirajo in na koncu odmrejo.
Februarja se kaktusi in sočnice že počasi pripravljajo na pomlad. Dnevi se podaljšujejo, vse več je svetlobe, tudi sončni žarki imajo večjo moč, rastline dobivajo več toplote. Ko se njihova rast prične je potrebno tudi previdno in postopoma začeti z zalivanjem. Vse je odvisno od njihovega izgleda. Če je steblo nagubano in listi začnejo veneti se v sredini meseca malo zalije v podstavek, nadaljuje pa se marca, ko se narava že vidno prebuja. Paziti moramo, da nočne temperature ne padejo pod 16 stopinj C.