Živjo,
Vse zelene rastline v naravi nujno potrebujejo klorofil (zeleno barvilo), s pomočjo katerega si tvorijo hrano za preživetje. Če rastlina zaradi genskih napak tega klorofila nima, propade takoj ko porabi vso rezervno hrano iz semena. Če ima rastlina samo delno pomanjkanje klorofila (variegatne rastline, običajno so rumeno-zelene ali belo-zelene), potem zeleni deli rastline lahko tvorijo hrano.
Če rastline brez klorofila cepimo na zeleno podlago, ki cepič oskrbuje s hrano, postane taka brezklorofilna rastline neke vrste zajedalec. Primer takih brezklorofilnih rastlin lahko največkrat vidimo le pri kaktusih in nekatreih ostalih sočnicah.
Primer, ko je rdeči gimnokalicij pognal korenine in zacvetel se mi zdi nemogoč, če je rastlina popolnoma rdeča. Če pa vsebuje nekaj klorofila, potem lahko preživi na svojih koreninah.
Problem pri brezklorofilnih kaktusih je tudi ta, da so cepljeni na podlago Hylocereus undatus, to je hitrorastoči epifitni kaktus, ki raste v džunglah Srednje Amerike. Podlaga je primerna samo hitro rast cepljenca, le-ta pa jo kasneje preveč izčrpa. Problem je zlasti pozimi, ko so temperature nižje, in se rastlina ne zaliva.
Brezklorofilne kaktuse je najbolje cepiti na močne podlage, kot so Echinopsis (Trichocereus) spachianus, Echinopsis (Trichocereus) pachanoi, Harisia jusbertii ali kaj podobnega. Ceplenje je obvezno, pač pozabimo na estetske pomankljivosti cepiča na podlagi.
Več informacij o brezklorofilnik kaktusih lahko dobite na spletnih straneh društva prijateljev kaktusov Slovenije
www.dpks-drustvo.si
gumb Glasila
ali povezava do spletne strani o Albino kaktusih.
LP
Iztok