Vzgoja gob na hlodih
1.v SVEŽE; NE TRHLE hlode (trd les listavce, redko iglavci, ne aromatičen les) zvrtamo luknje in vanje vstavimo z micelijem preraščene moznike(lesene palčke), luknje naj bodo cca 1-1,5 mm širše kot so palčke. Luknje navrtamo po celem obodu (okoli in okoli)hloda cca 10-20 cm narazen (bolj so skupaj hitreje bo štor preraščen in manjša bo možnost okužbe)
2. Luknje in oba odrezana konca hloda zamažemo z voskom ali parafinom, da preprečimo izhlapevanje (sušenje) in preprečimo vstop svinjariji
3. hlode postavimo v rahlo vlažen prostor- s tem preprečimo sušenje, temperatura naj bo do 24 stopinj (24 stopinj je idealna za večino gob)
preraščanje traja od štirih tednov do parih mesecev, zrak okoli hlodov naj rahlo kroži, da se izognemo plesnenju
4. za obrod rabijo gobe visoko zračno vlago in ponavadi nižjo temperaturo kot je bila temperatura preraščanja (večina jih potrebuje vsaj temperaturni šok-znižanje temperature za nekaj stopinj za cca24 ur) tako mislijo da je prišla jesen in da je čas za poganjanje. Večina jih rabi difuzno svetlobo (toliko svetlobe, da pri njej še lahko beremo knjigo), rabijo jo po večini zato, da vedo v katero smer morajo rasti
5. s takega hloda lahko pobiramo gobe par mesecev do par let (odvisno od gobe, pogojev in velikosti hloda)
komentar k slikam: Hlode sem inokuliral z micelijem jeseni, do sedaj so stali v rastlinjaku kjer je cca 10 stopinj. Opazi se, da je micelij že na nekaterih delih prirastel skozi les do odžaganega dela hloda. Spomladi jih bom položil na senčnat del vrta, nekatere bom postavil pokonci in jih cca20 cm zakopal v zemljo(tako jim omogočim da iz zemlje vlečejo vlago). Paziti moram da niso na prepihu ali direktnem soncu(da se čimmanj izsušijo). Ob veliki vročini jih bom škropil z vodo. Gobe pričakujem proti jeseni ali že spomladi če se bo temperatura ob deževnih dnevih dovolj spustila.
Če bi imel klet v katero bi jih lahko dal bi se že spomladi mastil z bio-vzgojenimi gobami lastne pridelave.
Slike so v obratnem vrstnem redu, ker trenutno še ne znam z računalnikom.
gobarski pozdrav
Andrej
poleg tega, da ljubiteljsko gojim gobe, gojim tudi micelij nekaterih od njih
gregori_andrej@hotmail.com
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.