Vzgoja rastlin iz koščkov tkiva

Nasveti pri gnojenju rastlin.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Vzgoja rastlin iz koščkov tkiva

OdgovorNapisal/-a kiki » 20 nov 2007, 21:02

Ker nisem vedel kam dat sem kar v to temo dal. :roll:

Poglejte si to stran:
http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/biology/variationandinheritance/4cloningandgenengrev3.shtml
pa to http://science.howstuffworks.com/cloning1.htm

Zanima me kaj moreš dat v to posoda da zraste in kje bi lahko to dobil? :?:
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a Jure » 20 nov 2007, 21:17

Zadeva je dokaj preprosta, lahko pa jo zakompliciraš. Znana je vsaj od konca 2. svetovne vojne dalje.
Potrebuješ tkivo rastli, ki nima virusov in je sposobno hitrega razmnoževanja. V ta namen se izbere stebelne brste, tisti del, ki še nima žile. To tkivo se da na gojišče, ki je povsem enako gojišču za bakterije ali glive. Substrat - medij je agar, anorganske kemikalije (gnojila) in vitamini.
Potem dodajaš rastlinske hormone, ki sprožijo rast tkiva, kasneje nastajanje organov kot so stebla, listi in na koncu korenine.
Kakšna so razmerja, ti ne bo nihče povedal, ker so to poslovne skrivnosti. Lahko pa marsikaj najdeš pod gesli: tkovna kultura, tissue culture, meristem culture in podobno.
Ni komplicirano, problematično je rentabilnost. Na m2 pridelaš lahko do 5000 rastlin na leto. Mali problem je le, kako boš to robo prodal.
Skladiščenje je najdražje od vsega.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a kiki » 24 nov 2007, 14:11

kje pa lahko dobim agar?
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a romanah » 24 nov 2007, 15:00

Kupila sem ga v BTC-ju v trgovini KALČEK, nasproti massa
lp
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a zaphod » 24 nov 2007, 17:44

Hm, zakaj ti ne bi nihče povedal recepta za pripravo gojišča??? :? Recepti seveda so, pa tudi gojišč je več različnih vrst. Recimo, v gojišče Murashige in Skoog gredo makroelementi, mikroelementi, železo (v obliki, ki jo lahko rastlina sprejme - EDTA), vitamini (tiamin, piridoksin, nikotinska kislina), inozitol, rastlinske hormone (avksine in citokinine), sladkor - saharoza (vir energije) in strjevalec gojišča (agar). Gojišče je potrebno avtoklavirati, da se znebimo vseh mikroorganizmov, ki so se nam na gojišču nabrali med pripravo. Če tega ne storimo, se na gojišču zredi na milijone bakterij, gliv ipd. in je za namen tkivne kulture neuporabno. Delce rastlinskega tkiva položimo na gojišče v brezprašni komori (spet zato, da se ne okuži z mikroorganizmi iz zraka). Rastlinski deli morajo biti aseptični, kar dosežemo s površinsko razkužitvijo tkiva (etanol, natrijev hipoklorit...). In potem rastlina raste, dokler ji ne zmanka hranil, potem crkne....fotosinteze namreč ne opravlja, saj listne reže ne delujejo. Da lahko zaživi v zemlji, sta potrebna še koreninjenje in aklimatizacija (aktivacija listnih rež). In potem imaš še druga gojišča, saj ni vsako gojišče primerno za vsako rastlino. Vzgoja rastlin v tkivni kulturi se pa uporablja v različne namene, a o tem kdaj drugič...
zaphod
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 14 jun 2007, 18:18

OdgovorNapisal/-a kiki » 24 nov 2007, 18:12

hvala vsem :wink:
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a sasok » 24 nov 2007, 18:46

EJ KIKI za agar oz. za pripravo rastlišča lahko rečeš v šoli če mate mogoče biologijski krožek! Drugače pa gojišče bi ti kera od učiteljic že naredla! Mi smo se s tem lani nekaj ukvarjali na biološkem krožku pa bomo verjetno letos spet ampak komaj spomladi!
LP
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a Jure » 24 nov 2007, 22:09

Preišči malo splet z geslo "TC kit" in lahko naročiš po pošti že vse pripravljeno in z navodili. Prirejeno za osnovnošolske otroke, ni nobene visoke znanosti več.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

Re: Vzgoja rastlin iz koščkov tkiva

OdgovorNapisal/-a zbiralec » 24 jun 2016, 19:55

vem da je tema stara ampak vseeno ce se kdo spozna bi prosil da mi to razlozi. jaz sem si ogledal ta video ( https://www.youtube.com/watch?v=hgOqTyiI_30 ) in sedaj mi ni vse jasno... se tukaj not da semena ali ne???
(ni mi slo nastaviti kot takojsnjo povezavo zato vas prosim ce ta link prekopirate v youtube)
lp
zbiralec
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 jan 2016, 22:11


Vrni se na Gnojila

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron