Napisal/-a Vessna » 12 maj 2004, 13:08
Ko sem malo brskala po spletni strani, sem zašla med pomembne povezave in našla na strani semenarne tale zapis o aroniji:
ČRNOPLODNA ARONIJA
Piše: Peter Gliha
To je listopadna grmovnica (redkeje manjše drevo), ki jo uvrščamo v skupino jagodičevja. Izvira iz Severne Amerike, kot sadna rastlina pa je najbolj razširjena v deželah bivše Sovjetske zveze.
Črnoplodno aronijo (Aronia melanocarpa) odlikujejo predvsem rastna odpornost in naravna zdravilnost. Zelo dobro prenaša zimski mraz in uide škodljivim poznopomladanskim ohladitvam; uspeva tudi v manj rodovitnih tleh in prenaša sušo, škropljenje zoper bolezni in škodljivce pa zlahka odpade.
Zraste 1-2 m (največ do 3 m) visoko in manj v širino ter je bujne rasti. Pogosto požene koreninske izrastke s katerimi jo lahko tudi razmnožujemo.
Odganjati začne pozno spomladi, maja pa zacveti. Beli cvetovi so združeni v socvetja in jih oprašujejo čebele in veter.
Drobne, sprva rdeče jagode v soplodjih dozorijo v avgustu, ko postanejo črne. So sladke, a trpkega okusa. Dozorevajo hkrati in se ne osipajo.
Okrasnega pomena je belo spomladansko cvetje, še bolj pa rdeče obarvano listje v jeseni. Tako ni nujne potrebe, da bi jo sadili v sadni vrt, temveč jo kot samostojno rastlino (soliter) priključimo okrasnim grmovnicam in drevju, podobno kot vključimo v vrt npr. šmarne hrušice (Amelanchier sp.).
Rez ni nujna, izvedemo jo redko, na nekaj let, ko izrežemo najboj ostarele poganjke. Aronijo lahko vzgojimo tudi v manjše drevo, jerebikine velikosti.
Za zanimivost še to: aronija je kot rožnica v bližnjem sorodu s hruško, nešpljo, jerebiko,… Vrtni raziskovalci lahko jerebiko uporabite tudi kot cepilno podlago in nanjo cepite črnoplodno aronijo.
Zrelim plodovom se pripisuje velika zdravilnost. Vsebujejo veliko barvil - antocianov, vitaminov (C, B, A) in mineralov. Koristni so za ožilje, uravnavajo krvni pritisk, zdravijo želodčne teževe, čir, ledvice, arteriosklerozo, migreno, sladkorno bolezen in druge.
Plodovi se dobro predelujejo (marmelade, džemi, sokovi, kompoti, izdelki z mlekom,…), užitni so sveži, lahko jih sušimo. Iz sveže iztisnjenega soka je možno pripraviti tudi odlične likerje, žganje, vino, osvežilne brezalkoholne pijače,…
Jesen je pravi čas za sajenje- posadite v svoj vrt aronijo, ne bo vam žal!
vessna