Napisal/-a erebec » 03 mar 2008, 08:09
Ameriška borovnica je do 2m visok grm, primeren za nasade
in vrtove (je tudi zelo dekorativen).
KLIMA:
Zmerno topla in vlažna, nadmorska višina med 200 in 1000m.
Potrebuje najmanj 800 ur mirovanja pri temperaturi do +4°C.
Temperatura do -25°C ji praviloma ne škoduje.
Ameriška borovnica zahteva sončno lego, ki je nekoliko zaščitena pred neposrednim soncem.
TLA:
Borovnica je glede tal zelo zahtevna rastlina. Potrebuje ZELO KISLA (pH 3,5 do 5,2), rahla in ves čas vegetacije enakomerno vlažna in dobro odcedna. Tla zakisamo s fiziološko kislimi gnojili: amonosulfat, kalijev sulfat in superfosfat, ter mešanjem zemlje s šoto, smrekovim žaganjem ali celo s smrekovim lubjem. Zemljo okoli grma zastiramo (mulčimo) s travo, žaganjem, ipd.
GNOJENJE:
Pozno jeseni, v času mirovanja (vendar ne na zmrznjeno zemljo) s sadjarskim NPK 10-15-20-3Mg-1B ali podobnim. Spomladi pa v dveh do treh obrokih amonosulfat, vsakokrat po pol pesti (nadomestilo je lahko gnojilo za rododendrone).
Gnojimo najmanj 20cm stran od grma. Občasno foliarno gnojenje je koristno, ni pa nujno. Konec junija je potrebno prenehati z vsakim gnojenjem, da se poganjki pred zimo utrdijo in olesenijo
NAMAKANJE:
Je sadna vrsta, ki rabi v času rastne dobe 1200 mm padavin, zato jo moramo namakati kljub temu, da jo gojimo na primer na Ljubljanskem barju. Najprimernejše je, da jo namakamo skozi vso rastno dobo prek kapljičnega namakalnega sistema.
SADILNE RAZDALJE, GOJITVENA OBLIKA, OPRAŠEVANJE, ZAŠČITA IN VARSTVO:
Sadilna razdalja med 1,5m med rastlinami in 3m med vrstami.
Gojijo jo v obliki grma.
Ameriške borovnice so samooplodne rastline, pri katerih pa oprašitev med sortami daje večji pridelek.
Cvet borovnice je bel, dišeč zvončaste oblike in v času cvetenja močno privlačijo čebele in čmrlje.
Nasade ameriških borovnic zaščitimo z zaščitno ograjo pred divjadjo in pa zaščitno mrežo proti pticam.
Najpogostejše bolezni so: stebelni rak borovnic, gniloba cvetov in plodov, siva plesen borovnic itd.
Škodljivci: gosenice sovk. pedicev, borovničeva uš, brstna hržica itd.
V Sloveniji nimamo kemičnih pripravkov za zatiranje bolezni, predvsem si pomagamo zatreti bolezni s primerno gojitveno obliko, zmernim gnojenjem, z izrezovanjem napadenih vej in poganjkov.
REZ:
Režemo lahko že jeseni, takoj po odpadanju listov v obdobju zimskega mirovanja ( takšni grmi spomladi pozneje odženejo, kar je priporočljivo za kraje kjer obstaja nevarnost spomladanske pozebe) ali zgodaj spomladi, ko rastlina še miruje (v tem primeru rastlina prej brsti). Pustimo 6 do 10 močnih vej, pri tem pa naj bo grm zračen in dobro osvetljen. Porežemo vse šibke, viseče, polomljene in pritlehne veje. Ameriških borovnic pri rezi NIKOLI NE KRAJŠAMO, ker bi s tem zaustavili rast poganjka in odstranili potencialni pridelek, saj borovnice nastavijo rodne brste v zgornji tretjini enoletnih poganjkov.
RODNOST, OBIRANJE, SHRANJEVANJE:
Borovnica doseže polno rodnost po 8 do 10 letih in rodi pri OPTIMALNIH POGOJIH od 8 do 10 in tudi več kg na grm. Plodovi so debeli od 8 do 22 mm, odvisno od sorte, letine in vzgoje. Obiranje od sredina junija do začetek avgusta odvisno od sorte. Obirajo jih v plitve plastične banjice. Skladiščimo jih lahko do dveh tednov pri temperaturi 0.5-2°C pri 85% zračni vlagi.
PRIPOROČLJIVE SORTE:
GLAVNE SORTE
‘Bluetta’
‘Duke’
‘Spartan’
‘Bluecrop’
‘Coville’
‘Elliott’
POSTRANSKE SORTE
‘Earliblue’
‘Sunrise’
‘Sierra’
‘Blueray’
‘Berkeley’
‘Herbert’
‘Dixi’
‘Rancocas’
‘Jersey’