Urče, ravno pravi čas si začel spraševati za vzgojo novih breskev.
Napisal bom preprost in učinkovit način, ki je tudi preizkušen.
Največ uspeha boš imel iz koščic dobro dozorelih vinogradniških breskev, tistih necepljenih. Te imajo največjo kaljivost. Cepljene sorte imajo slabo kaljivost, če so pa kupljene v trgovini, pa še toliko slabše, ker so plodovi bili obrani pred polno zrelostjo, s tem tudi jedro koščice ni dobro dozorelo.
In kaj narediti? Kot že rečeno, ko imamo plodove dobro zrelih breskev, njihove koščice najprej kakšen dan pustimo nekje razgrnjene, da se zunanjost osuši, potem pa jih lahko spravimo v karton ali papirnato vrečo.
Naslednji korak pa je, da nekje oktobra pripravimo gredico in jih v tem času damo v zemljo- približno 3-5cm globoko. Tam zemljo nekoliko potlačimo (pohodimo) in označimo, da bomo spomladi vedelikje so.
Ostalo bo naredila narava in ob koncu aprila ali v začetku maja bodo vzklile nove breskvice.
Jaz že to počnem kakšnih deset let in deluje. Je pa res, da ne vzkljijejo vse koščice, zato je bolje, da si jih pripraviš čim več (morda30-50, pa jih bo potem 15-20 sigurno vzklilo).
Nekateri jih celo narahlo natolčejo, preden jih položijo v zemljo, da jim olajšajo prebijanje skozi trdo lupino. Ker je lupina trda, se res zgodi, da kakšna vzklije šele po dveh letih.
Potem pa, če imaš možnost, lahko že kar tiste rastlinice prepikiraš na njihovo stalno mesto, to je ko so velike 10-15cm-ne pozabi na zalivanje prvih nekaj dni. Vendar tam rabijo malo nege in sicer najbolje je da je tam redno okrog njih okopavamo (da uničujemo plevel in hkrati zračimo tla), približno pol metra okrog sadike( 1 kvadr.meter), vsaj dve leti.
Upam, da nisem natrosil preveč podatkov, ampak vse v želji, da bi ti uspelo!
Saj veš, da brez truda in potrpežljivosti ni nič.