Napisal/-a sasok » 17 avg 2007, 17:16
Zimsko cvetoče razkošje
Zacveti namreč tudi v najhujšem snegu, cvetovi pa brez težav preživijo tri do štiri zmrzali in temperature do -25 stopinj Celzija
Pravijo, da se pomlad prične s prvimi zvončki, ki ponosno dvignejo glavice iz spočite zemlje. Pester rastlinski svet pa nam že v mesecu decembru postreže s svojimi presenečenji.
Nepozebnik, hamamelis ali čarobni orešek so imena, ki najpogosteje označujejo to prekrasno grmovnico. V naših vrtovih jih najdemo šele slabih petnajst let, vendar je med pravimi ljubitelji vrtnarstva nepogrešljiva rastlina. V evropskih drevesnicah ponujajo več kot šestdeset sort iz šestih listopadnih vrst, pri nas niti deset. Največje zasluge za pester sortiment ima Jelena de Belder Kovačič, ki je v svet ponesla kar nekaj zelo cenjenih sort te rastline. Ena najlepših nosi tudi njeno ime.
Čarobnost nepozebnika je v njegovi zmagi nad zimo. Zacveti namreč tudi v najhujšem snegu, cvetovi pa brez težav preživijo tri do štiri zmrzali in temperature do -25 stopinj Celzija. Bahajo se v rumeni, oranžni, rdeči ali rožnati paleti barv. Pravo razkošje torej, za pusto naravo okoli nas. Cvetovi so v premeru široki od enega do treh centimetrov in so sestavljeni iz štirih pajkasto nameščenih ozkih jermenastih venčnih listov. Po vejah so razvrščeni v obliki drobnih šopkov, tako da se kažejo v vsej svoji lepoti.
Da ga ne bi prekmalu nehali občudovati, je treba poudariti oblake dišav, ki se dvigujejo iz barvitih cvetov. Nevsiljiv in hkrati prepričljiv vonj nepozebnika deluje sveže in prijetno. Pri nekaterih sortah pa lahko razpoznamo celo začimbne note, kot bi cvetove posuli z delci popra.
Njegovi listi spominjajo na liste leske. V jeseni se izkažejo v najlepših barvah. Od izrazito oranžne do rdeče. Svojo dekorativno vrednost kažejo torej vse leto, kar je še ena koristna lastnost za ljubitelje vrtnarstva.
Nepozebnik je hkrati zelo uporaben v kozmetiki in farmaciji. Predvsem virginijski nepozebnik je v industriji zelo cenjen. V farmaciji se uporablja za zdravila kot antiseptik, ker razkužuje, hemostatik, ker izboljšuje strjevanje krvi, in vazokonstriktor, ker krči žile. Pozorni potrošniki ga boste kot sestavino zasledili tudi na embalaži raznih losjonov, krem, šamponov proti prhljaju in mastnim lasem. Če imate srečno roko, ga boste našli kot enega od dodatkov pri parfumih, vendar le v najbolj izbranih trgovinah.
Nepozebnik je pri nas prezimno odporna rastlina. Najlepše bo rasel na sončnem ali polsenčnem rastišču in na rodovitnih, dobro odcednih tleh. Če mu boste poleg tega naklonili še šotnata, kisla tla, bo na vašem vrtu zasijal v vsej svoji lepoti. Obstajajo tudi sorte, ki uspevajo lepše na nekoliko bazičnih tleh, vendar jih pri nas še ni možno kupiti.
Pomembno je tudi, da jim na vrtu namenimo dovolj prostora. V širino lahko zrastejo tudi do štiri metre in niso primerni za majhne vrtove. Po habitusu jih morda prekašajo le javorji. Nepozebniki imajo čudovito obliko rasti, veje izraščajo v horizontalnih ravninah, tako da jim s preskromnim prostorom v vrtu le odvzemamo tisto, kar nam imajo pokloniti. Glede rezi so strokovnjaki različnega mnenja. Večina med njimi rez odsvetuje, omejena naj bi bila le na suhe ali poškodovane veje. Če je rastlina vaš vrt že prerasla, jo raje zamenjajte z novo, nepozebnik se namreč po obrezovanju nikoli popolnoma ne obraste, kar je posledica tega, da nima t.i. spečih brstov.
Da bi razkošje cvetov izkoristili v največji meri, bo najbolje, da nepozebnik zasadite pred zimzelenim ozadjem. Primerne so žive meje, zidovi, porasli z bršljanom, grmi bodike in rododendronov. Barva cvetov bo tako še izrazitejša. Za res popoln užitek pa manjkata le še klop v bližini in toplo januarsko sonce.
Da bi spoznali čare nepozebnika tudi sami, se lahko odpravite na kratek izlet v Botanični vrt Fakultete za kmetijstvo v Razvanju, kjer imajo zasajene kar štiri sorte križancev nepozebnika (Hamamelis intermedia). Če vam je bližja mestna vrtnarija, pa lahko tudi tam vonjate dišave bogatih in zanimivih cvetov, ki jih ponuja ta grmovnica.
tako nekaj malega o nepozebniku