Adeniji rastejo v prepustni mešanici zemlje: 1/3 humusa, 1/3 kremenčevega peska, 1/3 peščene ilovnate krtinke.Junija, julija in avgusta, v polni rastni sezoni zalivam obilno na vsakih 12 dni, toliko da voda priteče iz lončka. Septembra zalijem na 15 dni, novembra pa samo še enkrat. Zalivam z deževnico in ne uporabljam gnojil.Preden temperatura pade pod 0 stopinj C, jih odnesem v plastičnjak, kjer do marca počivajo na svetlem prostoru pri 10-12 st.C.brez vode.V tem času odmečejo vse liste.V marcu zalijem 1 krat in v aprilu 2 krat ter jih v začetku maja prenesem na zunanji prostor, kjer na direktnem soncu rastejo do novembra.Cvetejo neprestano od maja do oktobra.Sejančki, enoletne in dvoletne rastline tudi prezimijo na mrzlem in brez vode. Po 3 letih jih preživi manj kot polovica, toda ti so odporni in pripravljeni na nadaljno rast.
Adeniji, ki se prodajajo po trgovinah so vzgojeni v stekleniku po hitrem postopku Zmerna svetloba,visoka temperatura, veliko zalivanja ter gnojila pripomorejo, da v drugem in tretjem letu že dosežejo prodajno velikost. Zato niso odporni na sonce, sušo in mraz.
Če hočete take rastline obdržati dalj časa jih morate počasi privaditi na zgoraj omenjene pogoje. Ponavadi cveto ob nakupu, drugo leto že manj, nato se debla podaljšajo, podivjajo in prenehajo cveteti. Navadno rastlina po nekaj letih propade.
Adenij imejte prvo zimo po nakupu, na svetli okenski polici pri 18-20 stopinj C.Zalijte v podstavek enkrat mesečno cca.1dcl vode.Koncem aprila po možnosti prestavite na zunanji rahlo zasenčen prostor ter ga počasi privajajte na sonce. Jeseni naj bo zunaj do nizkih temperatur, nato ga prenesite v notranji po možnosti hladnejši prostor. Pustite naj odpadejo listi ter čim manj zalivajte. Nato ravnajte po zgornjih navodilih.
Importni adeniji s semenskimi roškami, ki jih vidite na sliki so 3 različni kloni in mi semenijo skoraj vsako leto.Št.1 raste pri meni že več kot 20 let, št.2 je kupljen pred 8 leti in ne vem njegove starosti, št. 3 pa je star najmanj 12 let.V okroglih lončkih so 3 leta stare rastline v kvadratastem lončku pa je letošnja setev.
Adenium obesum
Adenium obesum