Napisal/-a Jure » 15 mar 2009, 23:38
Na vsak način je neobičajno. Vendar so od neobičajnih primerkov taki s štirimi perigonovimi listi najpogostejši. Sledijo taki s petimi in resnično zeloooooooo redki s šestimi listi zunanjega perigona.
Na vsak način je vredno rastlinico opazovati, kako se bo vedla v naslednjih letih in kako se bo ta njena lastnost morebiti dedovala. Bodisi na mlade čebulice, ki bodo nastale iz te z deljenjem ali pa iz semen, ki bodo nastala. Treba pa je slediti očetovsko in materinsko linijo, če želimo imeti potrebne podatke. Pri tem opazovanju marsikoga mine potrpljenje, ker bi rad takojšnje rezultate pa jih ni.
Ravnokar se da v Botaničnem vrtu v Ljubljani videti prikaz raznolikosti navadnega malega zvončka v Sloveniji, da se dobiti knjižico, ki to raznolikost opisuje. Edinstveno v svetu, se splača prebrati. Za raziskave je zaslužen dr. Jože Bavcon in njegova ekipa.
Kot zanimivost naj navedem, da sem o takih zvončkih pisal prav na tem forumu in dobil nekaj koristnih podatkov od takratnih forumašev (zdaj so se vsi vrgli v gojenje orhidej, starih mačkov pa ni več).
V marčevski reviji Moj mali svet pa lahko prebereš članek o prvem slovenskem kultivarju navadnega malega zvončka.