V prejšnih postih je bilo kar nekaj zgrešenih teorij, pa se posvetimo le presajanju in obrezovanju korenin.
Ti dve opravili se opravita istočasno, razlogi za presajanje in obrezovanje korenin pa so sledeči; iztrošena ali zbita zemlja, ter prevelika količina korenin, drevo dobesedno "požre" vso zemljo, kar vidimo tako, da korenine silijo ven iz posode pri drenažnih luknjah. Časovni interval za presajanje in obrezovanje je pri mladih drevesih na
dve leti, pri starejših in večjih drevesih pa redkeje, tudi do dobe pet ali še več let! Zavedati se moramo, da je kljub nuji presajanje in obrezovanje korenin šok za drevo.
Postopek obrezovanja korenin pa v grobem poteka takole; drevo enostavno stresemo iz posode s pomočjo lesene palčke ali manjših grabljic razpletemo in razčešemo korenine, ki jih nato s posebnimi škarjami skrajšamo za največ 1/3 dolžine, več bi lahko drevesu škodovalo. Nato drevo posadimo v naprej pripravljeno mešanico zemlje, ki mora zadovoljevati dve osnovni zahtevi, potrebe po hranilnih snoveh in vodi. Po drugi strani pa mora biti zračna in ne sme zadrževati preveliko vode. Presajanje opravimo čim hitreje, da se koreninski laski ne posušijo, pri večjih drevesih jih med obrezovanjem vlažimo. Najprimernejši čas za presajanje in obrezovanje korenin je pozno pozimi in zgodaj pomladi, ko še drevo ni preplavljeno s sokovi.
l.p. zeko