Živjo!
Če se ne motim je to nizozemsko ime za
LIGUSTER. Prav tako bi dejal da je po izgledu sodeč, to ena izmed petdesetih podvrst ligustra, natančneje
Ligustrum japonicum.
Pa še nekaj osnovnih napotkov;
POSTAVITEV Poleti sonce ali senca, liguster je nezahteven in zelo odporen. Pozimi zahteva le zaščito pred mrazom, ko temperature padejo pod -10°C. Pa vendar bolj je preko zime izpostavljen nizkim temperaturam, več listov odvrže, kar pa je povsem normalna reakcija in ne pusti nobenih trajnih posledic. Pomladi liguster zelo hitro nadomesti vse zgubljene liste z novimi.
Liguster se pogosto prodaja kot sobni bonsaj in brez posebnosti prenaša sobne rastne razmere, vsaj dokler je zračna vlaga primerno visoka in jo vzdržujemo s podstavki za vlaženje. Ligustri, ki so nameščeni zunaj,naj tam tudi ostanejo in tudi obratno, sobni sodijo v sobo. Zamenjavo okolja opravimo preko poletja, da se rastlina adaptira na nove rastne pogoje.
ZALIVANJE Obilno preko rastne sezone, ko je zemlja še rahlo vlažna na otip, po zimi redkeje.
GNOJENJE Gnojimo vsaka dva tedna med rastno sezono, notranje sorte pa poleg gnojenja med rastno sezono, gnojimo enkrat mesečno med zimsko sezono.
PRESAJANJE Redno vsako leto, ko se pojavijo prvi brsti (pomlad); uporabimo osnovno mešanico zemlje za bonsaje.
OBREZOVANJE Skozi celo rastno sezono odstranjujemo predolge poganke in pinciramo za vzdrževanje želene oblike, večja obrezovanja opravimo pozno pozimi, ko še ni novih poganjkov.
ŽIČENJE Skozi celo leto, vendar se najbolje obnese pozno pomladi in v začetku poletja.
RAZMNOŽEVANE Pomladi ali jeseni s podtaknjeci, možno je tudi zračno grebeničenje.
OBLIKOVANJE Neformalni pokončni slog v vseh izvedbah in velikostih.
Toliko na kratko, l.p. zeko